Premie świąteczne w pracy

santa-claus-2918_640Wielkimi krokami zbliżają się Święta. Jest to miły okres, choć wiąże się z większymi wydatkami. Zdają sobie z tego sprawę pracodawcy i dlatego właśnie w tym okresie często oferują specjalne premie dla swoich pracowników.

Dla kogo premia świąteczna?

Wypłacanie premii świątecznej nie zostało uregulowane w przepisach Kodeksu Pracy. Może to zostać jedynie określone w wewnętrznych przepisach zakładowych, takich jak na przykład regulamin wynagradzania. Wówczas to pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia takiej premii regulaminowej, w momencie kiedy pracownik spełni konkretne, określone w regulaminie wymagania.
Co w przypadku kiedy w regulaminie nie znajdują się tego rodzaju zapisy? Pracodawca w takim przypadku nie ma obowiązku przyznawania premii świątecznej. Wszelkie nagrody mają wtedy charakter uznaniowy. Decyzja o wyborze pracownika, który otrzyma premię, a także o jej wysokości, zależą w tym przypadku tylko do pracodawcy.

Podatek za premię

Każde wynagrodzenie, które zostało uzyskane z tytułu umowy o pracę jest opodatkowane. Od takich pieniędzy odliczane są składki ZUS. W przypadku premii świątecznej może dojść do sytuacji, w której kwota ta nie zostanie opodatkowana. Może się to zdarzyć wówczas, jeśli pieniądze zostaną wypłacone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli pracodawca zdecyduje się na wyróżnienie swojego pracownika za pomocą bonów, wówczas ulga podatkowa nie będzie obowiązywać. Za tego rodzaju dodatki, pracodawca ma obowiązek dokonać stosownego rozliczenia.

Motywacja dla pracowników

Praca powinna dawać pracownikowi satysfakcję z dobrze wykonanego obowiązku. Nie zawsze jednak jest to wystarczająco duża motywacja dla każdego. Z tego właśnie powodu pracodawcy stosują różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Należy do nich między innymi premia świąteczna. Innymi popularnymi środkami motywującymi mogą być również:
opieka medyczna,
szkolenia,
karta sportowa,
nauka języków obcych.
Wszystkie te elementy mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o wzrost efektywności pracy. Poza świadczeniami materialnymi, równie ważne są te niematerialne. Zaliczyć można do nich pochwały, elastyczne godziny pracy lub też możliwość pracy zdalnej.
Kwestia otrzymywania premii świątecznych w każdym przedsiębiorstwie może wyglądać inaczej. W przypadku ewentualnych wątpliwości, warto zawsze porozmawiać ze swoim przełożonym na temat zasad i warunków otrzymywania tego dodatkowego świadczenia. Pracodawca powinien określić jasne zasady przyznawania premii swoim podwładnym.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>