Własne biuro projektowe – skąd wziąć kapitał?

dotacje z Urzędu Pracy

Każdy architekt, posiadający wszelkie uprawnienia umożliwiające pracę w zawodzie zadaje sobie pytanie, czy nie czas pomyśleć o własnym biznesie. często pomysł ten jest odpowiedzią na brak możliwości wyrażania siebie w indywidualnych projektach, nierzadko kilka lat pracy w zawodzie owocuje ilością doświadczenia umożliwiającą założenie własnego biura projektowego. Niezależnie od tego, jaki jest motyw twojej decyzji, przed założeniem własnego biura projektowego warto rozważyć kilka aspektów związanych z samymi formalnościami i funkcjonowaniem- zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużą gotówką na start.

Od czego zacząć?

Mówiąc o gotówce, należy zacząć od specjalistycznych programów do projektowania, bez których nie wyobraża sobie obecnie pracy praktycznie żaden architekt. Nie ma co kryć, że to one generują najwięcej kosztów związanych z założeniem działalności- w zależności od ilości i rodzaju oprogramowania ich koszty mogą wahać się na poziomie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i jest to zdecydowanie największy wydatek związany z założeniem własnego biura projektowego. Oprócz tego należy przeznaczyć kwotę na pozostałe wydatki, takie jak wynajem lokalu, dokonanie formalności, reklamę i inne.

Jak obniżyć koszty związane z założeniem własnej działalności?

Jak wiele rodzajów działalności, także branża architektoniczna generuje wydatki, które należy ponieść, aby prężnie rozpocząć własną działalność. W przypadku branży architektonicznej największy koszt stanowi oprogramowanie umożliwiające pracę przy komputerze. Oczywiście na początku można ograniczyć liczbę profesjonalnych programów, jednak to może również ograniczyć zakres naszej pracy. Jeśli nie mamy wystarczającej gotówki do rozpoczęcia własnej działalności projektowej, można pomyśleć o sposobach, dzięki którym część pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

Jak ograniczyć koszty na początku działalności?

Aby ograniczyć wydatki związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, należy poszukać niekonwencjonalnych rozwiązań, które umożliwią nam zostawienie części gotówki w kieszeni. Przede wszystkim należy poszukać tej części działalności, która generuje największe koszty i poszukać rozwiązań, które umożliwią zmniejszenie kosztów. Na początku można rozważyć zakup mniejszej ilości oprogramowania, co pozwoli zaoszczędzić na początku działalności. Otwierając własną działalność, niezależnie od profilu działalności podstawę stanowi dobra reklama. Obecnie, w erze serwisów społeczni ościowych warto wykorzystać ten trend i na przykład stworzyć reklamę na którymś z nich, co zwiększy potencjalne grono klientów.

Co z dotacjami?

Unia Europejska jest źródłem dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Aby z niej skorzystać należy spełniać określone warunki, jednak branża architektoniczna jest dopuszczona do wnioskowania o dofinansowanie. Warto rozważyć tą możliwość i sprawdzić, czy kwalifikujemy się jako potencjalni kandydaci. Jest to szczególnie kusząca propozycja dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością własnych pieniędzy.

Opracowano wspólnie z portalem designerskim www.gr8design.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Zenon pisze:

    Polecam brać dotacje z Unii Europejskiej póki jeszcze chcą nam coś dać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>