Jak wybrać deskę kuchenną? Kilka sprawdzonych porad

jak-wybrac-deske-kuchenna-kilka-sprawdzonych-porad_777x600Bez deski kuchennej nie obejdzie się żaden mistrz gotowania, profesjonalny kucharz, ale i amator, który na co dzień posiłki przygotowuje tylko dla siebie. Na rynku jednak dostępne są deski z różnych materiałów, do tego w odmiennych kształtach, wymiarach i z dodatkowymi elementami.

Jak wybrać tę, która sprawdzi się przez długi czas, będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, a do tego stanie się ozdobą kuchennego wnętrza? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad.

Drewniana deska do krojenia

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych należą drewniane deski do krojenia. Są najbardziej uniwersalne, a wykonane z drewna np. dębowego czy jesionowego, jak te oferowane na stronie https://www.kulkahome.pl/, gwarantują maksymalną trwałość użytkowania.

Atutem drewnianych desek jest ekologiczność, co oznacza, że wpisują się nie tylko w potrzeby środowiska, ale i pasują do eko aranżacji kuchennych. Na desce z drewna można postawić gorące naczynia, ponieważ są one odporne na niskie i wysokie temperatury. Służą zatem jako dodatkowe podkładki, np. pod garnki. Krojenie na deskach drewnianych nie powoduje nadmiernego i szybkiego tępienia noży kuchennych. Jeszcze jeden atut to fakt, że tak wykonane deski mają właściwości bakteriobójcze.

Drewniane deski potrafią zachwycić estetyką, elegancją, ciekawym kształtem. Nie są bardzo ciężkie i masywne, trudno je uszkodzić, a opatrzenie ergonomicznym uchwytem ułatwia przechowywanie oraz pracę na desce.

Deski z tworzyw sztucznych

Deski bazujące na tworzywach sztucznych, np. plastikowe, są lekkie i odporne na pochłanianie zapachów. Z tego względu doskonale nadają się do krojenia na nich warzyw, owoców, a nawet mięs czy ryb. Łatwo je utrzymać w czystości, ponieważ mogą być myte w zmywarce. Dla miłośników kolorowych i ciekawych aranżacji kuchennych będą idealnym rozwiązaniem, ponieważ w tej kategorii można znaleźć deski w bardzo oryginalnych kształtach, do tego bajecznie kolorowe.

Szklane deski kuchenne

Do jednych z najlepszych desek do krojenia należą również te bazujące na szkle. Choć są ciężkie i nieco śliskie, to jednak odporne na zarysowania, nadające się do mycia w zmywarce, a poza tym nie pochłaniają wilgoci oraz zapachów. W tej kategorii również można znaleźć deski o ciekawych wzorach i kolorach, co pozwala na urozmaicenie bądź podkreślenie kuchennej aranżacji.

Więcej niż jedna deska – czy to dobry wybór?

Każda deska ma zalety i wady, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie swojej kuchni w kilka desek. Najlepiej o różnych kształtach i rozmiarach, aby wygodnie było preparować rozmaite produkty spożywcze. Warto mieć oddzielną deskę do ryb czy mięs, a inne do krojenia chleba, wędlin, serów czy też pracy z warzywami i owocami.

Na wygodę użytkowania wpływ będą miały rozmiary oraz waga deski, ponadto ranty, które uniemożliwiają zsuwanie się produktów podczas krojenia. Zwracając uwagę na wszystkie powyższe elementy uda się znaleźć deskę, która na stałe zagości w kuchennym wnętrzu i zadowoli wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>