Jak przedstawiają się warunki pracy i płacy Polskiego Górnika?

tumblr_n3j4ln3bFI1r7u6l5o1_1280

Jak przedstawiają się warunki pracy i płacy Polskiego Górnika? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy pamiętać, że w górnictwie wykonuje się kilka różnych zawodów – nie wszystkie związane są z praca pod ziemią. Najcięższe z nich to profesja górnika przodowego, oprócz którego znajdują się pod ziemią także górnicy strzałowi, kombajniści, ładowacze, górnicy wrębiarze, strugowi, podsadzkarze, rabunkarze oraz elektrycy. Zarobki uzależnione są między innymi od stażu oraz ryzyka zawodowego. A to jest wysokie.

Warunki pracy polskiego górnika są bardzo ciężkie

Praca pod ziemią związana jest z szeregiem zagrożeń zarówno naturalnych, jak i mechanicznych. Pierwsze spowodowane są ruchem górotworu i objawiają np. tąpnięciami, zawałami czy oberwaniem się stropu. Maszyny oraz urządzenia stwarzają niebezpieczeństwo wypadków i urazów w wyniku przemieszczania się maszyn i ich wirujących części, zaś roboty strzałowe, wyrzuty gazów i pożary są źródłem emisji szkodliwych gazów (tlenek węgla, tlenki azotu). Zdrowiu górników szkodzą także hałasy pochodzące od urządzeń, a niedostateczne oświetlenie panujące pod ziemią, duża wilgoć oraz wysoka temperatura przyczynić się do chorób związanych ze wzrokiem, stawami oraz przegrzaniem organizmu. Praca górnika na przodku to ciężka praca fizyczna, przy której łatwo stracić zdrowie.

Środki ochrony

Aby zminimalizować ryzyko wypadków oraz jak najlepiej zadbać o zdrowie, stosowane są odpowiednio dobrane środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej. Obejmuje to zarówno indywidualne wyposażenie każdego górnika (jak ochronniki słuchu, rękawice antywibracyjne, maski i półmaski przeciwpyłowe), jak i grupowe (mierniki natężenia gazu). Niestety, mimo tych środków nie udaje się uniknąć takich chorób zawodowych jak pylica (choroba układu oddechowego, wywołana długotrwałym wdychaniem pyłów) czy uszkodzenia słuchu.

Górnicy wykonują wszystkie prace związane z wydobyciem węgla kamiennego – drążenie szybów metodami strzelniczymi i ich zabezpieczenie przez odpowiednie zabudowanie za pomocą stalowych konstrukcji. Samo urabianie węgla odbywa się metodą strzałową lub przy pomocy kombajnów ścianowych i strugów. Zgromadzony urobek zostaje pozostawia po sobie pustą przestrzeń w ścianie, którą wypełnia się tzw. “podsadzką”. Górnicy przesuwają wszystkie urządzenia i obudowy do innego miejsca, w którym kontynuuje się wydobywanie węgla. Są także odpowiedzialni za doraźne remonty maszyn i urządzeń, obsługę pomp i sprężarek, a także urządzeń wentylacyjnych. Do zadań górników należy także wiercenie otworów i wypełnianie komór podsadzką.

Płaca górnika uzależniona jest od jego stanowiska

W wielu kopalniach za pracę płaci się inaczej, zwykle jednak to górnik przodowy otrzymuje największe wynagrodzenie, które waha się do dwóch do pięciu tysięcy złotych. Największe kwoty zarabiają najbardziej doświadczeni górnicy, mający za sobą lata pracy pod ziemią. Choć o zarobkach górników krążą legendy, nie są one wcale wyższe niż w administracji czy branży IT. Jednak należy zauważyć, że w większości górnicy dostają aż 14 pensji – dwa razy w roku przyznawana jest im podwójna wypłata, dodatkowo mają zagwarantowane zatrudnienie na kilka lat i pod żadnym pozorem wówczas nie można ich zwolnić. Ze względu na specyfikę wyniszczającej pracy, mogą przechodzić na emeryturę podobnie jak pracownicy służb mundurowych – ok. 10 lat wcześniej.

Górnicy mogą liczyć także na dodatkowe profity

Każdemu należy się kilka ton darmowego węgla, zaś 2, 5 – 3 tony otrzymują emerytowani górnicy. Jeżeli ktoś nie ogrzewa mieszkania czy domu piecem, a ma kaloryfery z miejskiej sieci ciepłowniczej, może zamiast tego otrzymać gotówkę za każdą tonę węgla. Nie należy jednak zapominać, że dodatki te otrzymują oni w zamian za tracone podczas pracy pod ziemią zdrowie, a każdy zjazd pod ziemię jest ryzykiem – śmiertelne wypadki w górnictwie nie należą, niestety, do rzadkości. Dlatego też choć górnik otrzymuje więcej niż zwykły obywatel, płaci za to codziennie swoim zdrowiem i życiem. Mimo to nie brak chętnych do podjęcia tej ciężkiej pracy fizycznej.

Artykuł opracowano z firmą NOVA – dostawcą taniego węgla w Bielsku

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Rysiek pisze:

    Kumpel wydobywa kamień piaskowy (taki jak np. tutaj http://www.piaskowieciwapien.pl) we Włoszech i tam mają ponoć gorsze warunki pracy niż u nas. Nikt tam się z nikim nie liczy. Liczy się tylko zegarek i normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>