Monety kolekcjonerskie

gold-1628411_1280

Numizmatyka to zainteresowanie i hobby, które zrzesza coraz większą liczbę pasjonatów. Niegdyś zbieranie monet kolekcjonerskich było zainteresowaniem, które pasjonowało głównie starsze osoby. Dziś trendy się już zmieniły – zainteresowanie numizmatyką dotyczy zresztą nie tylko coraz to młodszych osób, ale także inwestorów, którzy nie są wcale zdeklarowanymi pasjonatami numizmatyki. Związane jest to z faktem, iż monety kolekcjonerskie okazują się bardzo często niezwykle korzystną inwestycją.

Monety okolicznościowe – hobby czy biznes?

Monetami okolicznościowymi interesują się zarówno osoby, których pasją jest numizmatyka, jak i osoby chcące zarobić pieniądze. I jedni i drudzy skutecznie napędzają popyt na kolejne serie monet kolekcjonerskich. To z kolei spotyka się z pozytywnym odzewem rynku. Narodowy Bank Polski co roku wydaje nowe modele monet okolicznościowych. Niektóre z serii cieszą się wyjątkową popularnością, inne trochę mniej. Bite przez Narodowy Bank Polski są zarówno srebrne monety jak i ich złote odpowiedniki. Czasem pojawiają się również monety z innych kruszców lub stopów metalu. O wartości danej monety świadczy zarówno jakość i wartość metalu, z którego ją wykonano, jak i inne cechy. Wśród nich najistotniejsza związana jest z aktualną modą w numizmatyce. Jedne z monet potrafią zwiększyć swoją wartość nawet o kilkaset razy.

Numizmatyka, zbieranie monet kolekcjonerskich to zatem zarówno hobby, jak i sposób na dobrą i pewną inwestycję. Jedno z drugim można zresztą doskonale połączyć. Im starsza moneta, tym jej wartość teoretycznie większa. Warto zatem zastanowić się nad zainwestowaniem w złote lub srebrne monety okolicznościowe.

Przykłady monet kolekcjonerskich

Monety okolicznościowe bite są ze względu na jakąś szczególną okazję. Często są to przykładowo ważne wydarzenia sportowe, jak choćby Igrzyska Olimpijskie. Wśród monet okolicznościowych, które spotkać można w zbiorach niejednego fana numizmatyki w Polsce jest także na przykład złota moneta wydana na XXV-lecie pontyfikatu Jana Pawła II-go. Monety kolekcjonerskie często nawiązują także do konkretnych miejsc i zabytków danego obszaru.

Bardzo częstym motywem monet kolekcjonerskich są także ważne wydarzenia historyczne. Jako przykład może służyć srebrna moneta „Smoleńsk 10 IV 2010″, która upamiętnia tragedię związaną z wypadkiem polskiego samolotu prezydenckiego. Inną historyczną monetą kolekcjonerską jest także srebrna moneta wydana na 35-lecie Solidarności Walczącej. Przykładów można by zresztą mnożyć, oferta monet okolicznościowych jest bowiem naprawdę spora.

Artykuł został stworzony w ramach współpracy z firmą Coinart.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>