Co zrobić, by zostać menedżerem

Successful business man standing with his staffWiele osób chciałoby zostać menedżerem. Z zajmowaniem wysokiego stanowisko wiąże się wszakże prestiż oraz wysokie zarobki, a także pewne przywileje. Niektórzy jednak nie zdają sobie sprawy, ile pracy, czasu i wysiłku należy włożyć w to, by takie stanowisko zdobyć.

Niektórzy nie podejmują żadnych działań licząc na to, że staż pracy wystarczą, by zostać najlepszym kandydatem na zwolnione właśnie stanowiska menedżera. W rzeczywistości liczy się ciężka praca, odpowiednie cechy charakteru, a także nieco szczęścia.

Pojęcia „ciężka praca” nie należy mylić z wyrabianiem nadgodzin i pracą w weekendy. Chodzi tutaj przede wszystkim o aktywne wykonywanie swoich obowiązków – nie tylko kończenie powierzonych nam zadań na czas, ale także ciągłe myślenie o tym, jak daną pracę zoptymalizować. Taka optymalizacja powinna zresztą dotyczyć nie tylko naszego stanowiska, ale pracy całego zespołu czy działu.

Ciężka praca to w tym przypadku również praca nad własnym rozwojem zawodowym. Niezbędne jest czytanie książek na temat przywództwa i roli leadera w grupie oraz udział w różnych kursach. Szkolenia dla menedżerów najlepiej pokażą obecnemu lub przyszłemu pracodawcy, że naprawdę przygotowywaliśmy się do objęcia kierowniczego stanowiska.

Cechy charakteru i szczęście

Skuteczny managerTakie szkolenia z zarządzania pozwolą nam także rozwinąć i zdobyć umiejętności niezbędne w pracy menedżera. Pokażą, jak kierować innymi ludźmi, dostrzegać ich umiejętności oraz unikać stawiania krzywdzących ocen. Nauczą go jak planować pracę w sposób krótkoterminowy i długoterminowy oraz jak nagradzać pracowników za ich wysiłki w sposób poza finansowy. Szkolenia organizowane przez firmę HPRGroup.pl prowadzone są zawsze przez wieloletnich praktyków, którzy na przykładzie case studies pokażą jak radzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami oraz jak zdobyć przychylność nowych podwładnych.

Skoro więc do objęcia stanowiska potrzebna jest praca i wrodzone cechy osobowości, jaki wpływ na objęcie stanowiska menedżera może mieć szczęście? Ogromny. Menedżerowie należą do kadry zarządzającej, dlatego w każdej firmie jest ich dość mało. Innymi słowy – na zwolnienie lub utworzenie etatu trzeba więc poczekać. Odpowiednim momentem może być to podział lub nagły rozwój firmy, może osoba wcześniej zajmująca stanowisko rezygnuje z pracy. Właśnie dlatego do pełnienia obowiązków menedżera trzeba przygotować się wcześniej, by od razu móc zaprezentować się jako osoba, którą można szybko awansować.

Innym sposobem na awansowanie jest szukanie odpowiednich ogłoszeń w innych firmach. Tutaj właśnie przydadzą się zakończone dyplomem szkolenia z zarządzania – wpisane w CV od razu przykują uwagę. Na chwalenie się umiejętnościami i przeczytanymi książkami przyjdzie czas w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>