Elektryk okrętowy – ile jest w stanie zarobić w sezonie?

electrician-1080586_640Praca na statkach ma wiele zalet, wśród których na pierwszym miejscu zdecydowanie są zarobki. Na morzu można zarobić zdecydowanie więcej niż na lądzie, a jednocześnie zwykle nie trzeba ponosić żadnych kosztów zakwaterowania czy wyżywienia. Specjaliści z różnych branż, którym marzy się praca w ciekawych warunkach, mogą więc zdecydować się na szukanie pracy właśnie na którymś z dalekomorskich statków.

Dobrym zawodem, który może liczyć na stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki, jest elektryk okrętowy. W sezonie może on zarabiać kilkakrotnie więcej niż elektrycy, którzy pracują na lądzie. Oczywiście, trzeba też pamiętać o tym, że taka praca ma nie tylko swoje plusy, ale również minusy. Osoby zatrudnione na statkach najczęściej nie mają ustalonych godzin pracy, muszą być do dyspozycji praktycznie zawsze i o każdej porze. Różnego rodzaju awarie i usterki do usunięcia mogą bowiem przytrafiać się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Co ma elektryk do roboty na statku?

Elektrycy na statkach maja pełne ręce roboty. Muszą przede wszystkim dbać o to, by wszystkie instalacje były w stu procentach sprawne, bezpieczne, właściwie zabezpieczone. Trzeba pamiętać, że pod wieloma względami na statku jest o wiele więcej pracy niż na lądzie. Znajduje się na nim bowiem całe mnóstw instalacji, od których zależy sprawne działanie wszelkich systemów znajdujących się na statku. Poza pracami naprawczymi, trzeba więc przeprowadzać także roboty konserwacyjne i serwisowe, wszelkie usuwanie drobnych uszkodzeń, próby ciśnieniowe oraz wiele innych działań, których nie należy odkładać na potem. Może zdarzyć się, że drobna usterka, która została przeoczona, da później bardzo poważną awarię.

Gdzie szukać pracy na morzu?

Aby znaleźć pracę jako elektryk na statkach, przede wszystkim trzeba mieć kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe, a także wszelkie możliwe uprawnienia. Im ich więcej, tym większa szansa, że znajdziemy zatrudnienie. Do pracy na statkach raczej nie przyjmuje się świeżo upieczonych elektryków, którzy poza szkolną wiedzą i umiejętnościami nie mają żadnego doświadczenia w praktyce. Warto więc najpierw popracować jako elektryk na lądzie, a dopiero potem szukać zatrudnienia na wodzie. Pracę na statkach można znaleźć na wiele sposobów. Sporo jest firm, które wystawiają ogłoszenia w sieci na portalach branżowych i w taki sposób szukają fachowców dla armatorów. Dobrym pomysłem jest tez szukanie pracy przez znajomości. Jeśli mamy kogoś, kto pracuje na statkach, bez względu na to, w jakim zawodzie, o wiele łatwiej będzie z polecenia dotrzeć do potencjalnego pracodawcy. Osoby, które chcą pracować na morzu muszą zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się to z bardzo nieuregulowanym życiem. Rejsy najczęściej trwają kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Wiąże się to z długą nieobecnością, co bywa dosyć trudne dla osób, które mają swoje rodziny. Zarobki elektryków i innych fachowców na morzu są naprawdę pokaźne, jednak zanim zdecydujemy się na takie zatrudnienie, warto mieć świadomość także jego minusów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>