Emerytura: jakość życia i pracy

eeeKiedy przechodzimy wreszcie na upragnioną emeryturę, jest rzeczą oczywistą, że również potrzebujemy środków do życia. Jako, że fundusze które oferuje państwowa emerytura najczęściej nie wystarczają nam na podstawowe potrzeby większość z osób starszych zamiast wypoczywać po kilkudziesięciu przepracowanych latach, szuka wszelkiego sposobu na to aby zarobić trochę grosza. Państwo w tym wypadku jest bezwzględne i mówi jasno: albo emerytura albo praca. Według obowiązujących w Polsce przepisów, nie można jednocześnie pobierać emerytury oraz być zatrudnionym na etacie w firmie.

Z jednej strony państwo chce chronić młode osoby, które po ukończeniu szkoły szukają pracy i mają z tym wielkie trudności ponieważ na ich miejsce za półdarmo jest w stanie pracować emeryt, a z drugiej strony nie pozwala dorobić sobie emerytowi który pobiera od państwa emeryturę. Każda ze stron ma tutaj swoje racje i dyskusja na ten temat jest z góry skazana jest na konflikty.

Gdyby emerytura była na właściwym poziomie to starsze osoby nie szukały by dodatkowego zarobku. Jednak czy na pewno to państwo jest od tego aby zadbać o nasze oszczędności na starość? Czy to właśnie nie my sami za młodu powinniśmy odkładać pieniądze na naszą emeryturę? Tak było przecież od zawsze, kiedy człowiek jeszcze nie słyszał o socjalizmie.

Jeżeli emeryt chce pobierać świadczenia emerytalne od państwa, powinien rozwiązać wszystkie swoje dotychczasowe umowy o pracę. ZUZ może zawiesić nam świadczenie emerytalne jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę nawet poza granicami Polski. Jednak aby pobierać emeryturę oraz mieć możliwość pracy na etacie wystarczy zaraz przed złożeniem wniosku do ZUS o przyznanie świadczenie emerytalnego rozwiązać umowę o pracę. Gdy ZUS przyzna nam już świadczenie, możemy ponownie podjąć pracę na umowę bez utraty emerytury. Na tym przykładzie widać niedoskonałość naszych przepisów. Państwo niby coś zakazuje, ale zarazem daje wiele możliwości aby obejść dany przepis.

 

Średnia emerytura wynosi nie całe 2 tysiące złotych

We wrześniu przeciętna emerytura wyniosła 1984,31 zł wobec 1983,10 zł w sierpniu br. – poinformował we wtorek w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. We wrześniu emerytury pobierało 4 mln 959,37 tys. osób wobec 4 mln 960,5 tys. zł miesiąc wcześniej.

Źródło: finanse.wp.pl

 

Średnie wynagrodzenia  w Polsce około 4 tys.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2014 roku wyniosło 3 893,23 PLN. Było ono niższe o 1,8% niż w lipcu tego roku. Natomiast w stosunku do sierpnia roku poprzedniego średnia pensja wzrosła o 3,5 %.

Źródło: www.wynagrodzenia.pl

 

Jak pokazują powyższe dane, będąc jednocześnie na emeryturze i na etacie możemy zarobić statystycznie około 6 tys. złotych. Prawda jest jednak zupełnie inna. Statystyczny polak nie istnieje. Nie można globalnie opisywać danego zjawiska nie znając jego charakteru oraz realiów w jakich jest osadzony.

Każdemu przyjdzie indywidualnie walczyć o jakość swojego życia na starość. Państwo nam nie pomoże, to jest jedyna pewna informacja. Warto zawczasu zacząć odkładać pieniądze na własnym koncie oszczędnościowym.

Warto przypomnieć sobie znakomite słowa, które rozpruwają wszystkie szwy łatające tę dziurę bez dna jaką jest ZUS:

Staram się zabezpieczyć swoją przyszłość przez oszczędności i przez dobre relacje z moimi dziećmi. To będzie pewniejsze niż te różne państwowe chimeryczne rozwiązania. Nie za bardzo wierzę w państwowe emerytury

Waldemar Pawlak – wicepremier Polski

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach