Fumigacja inaczej gazowanie – metoda walczenia z kornikami

background-3298756_1280Fumigant to substancja chemiczna, która w wymaganej temperaturze i ciśnieniu może występować w postaci pary lub gazu, które po uwolnieniu przenikają przez obiekty lub zamknięte obszary w stężeniach śmiertelnych dla organizmów szkodników.

Definicja ta nie obejmuje aerozoli, czyli cząstek zawieszonych w powietrzu, często określanych jako dymy, mgły lub mgiełki. To rozróżnienie jest ważne, ponieważ podkreśla jedną z najważniejszych i najbardziej użytecznych właściwości fumigantów: jako gazy dyfundują jako oddzielne cząsteczki. To pozwala im wnikać w materiał podlegający fumigacji, a następnie dyfundować i odpowiadać kompleksowo na pytanie o to jak pozbyć się korników?

Niektóre insektycydy, rozpylone na liście lub inne powierzchnie jako trucizny kontaktowe lub żołądkowe, czasami wydzielają gaz. Gaz ten może odpowiadać za część toksycznego działania tych aplikacji. Nazywa się to efektem fumigacji. Ten przewodnik ogranicza się do fumigantów, które są dozowane w taki sposób, że trucizna jest obecna jako gaz zaraz po zastosowaniu i dociera do szkodnika jako gaz.

Techniki fumigacji mają duże możliwości adaptacyjne w zwalczaniu szkodników.

Mogą być stosowane do zwalczania korników niszczących drewno w konstrukcjach i meblach, w których preparaty płynne lub pyłowe są nieskuteczne lub gdzie materiały te mogą powodować uszkodzenia. W pewnych warunkach fumiganty można stosować do zwalczania ryjących gryzoni, do których nie można dotrzeć innymi rodzajami rodentycydów. Przeprowadzane są ograniczone fumigacje w celu kontrolowania inwazji drewna niszczącego owady w konstrukcjach. Fumigacja może odbywać się w różnych lokalizacjach: w domu klienta lub w magazynie, lub może odbywać się u zwykłego przewoźnika, takiego jak samochód ciężarowy lub wagon kolejowy.

Większość fumigantów jest wysoce toksyczna dla wszystkich form życia, w tym ludzi, zwierząt, roślin, a nawet drobnoustrojów. Fumigacja jest wysoce specjalistyczną operacją, która wymaga sprzętu, technik i umiejętności, które zwykle nie są wykorzystywane do stosowania innych rodzajów pestycydów. Stosowanie fumigantu może być czasochłonne i kosztowne, zwykle wymaga więcej pracy niż inne metody zwalczania szkodników. Fumigacja strukturalna może być bardzo uciążliwa, ponieważ wymaga opuszczenia budynku przez najemców i innych mieszkańców. Ze względu na szczególne zagrożenia i warunki fumigacji istnieją ścisłe ograniczenia prawne dotyczące jej stosowania.

Dlaczego fumigacja to dobry wybór?

Fumiganty są narzędziami dostępnymi dla przemysłu zwalczania szkodników, podobnie jak płynne pozostałości, kurz, przynęty, aerozole itp. Niefumiganty nie docierają do strukturalnie niszczących korników żyjących głęboko w drewnie lub szkodników podlegających kwarantannie w towarach. Zlokalizowane zabiegi mogą często kontrolować małe lub zlokalizowane infestacje, ale wraz ze wzrostem złożoności infestacji możliwość dostania się substancji chemicznej do szkodnika staje się niemożliwa, chyba że zostanie przeprowadzona właśnie fumigacja.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>