Handel towarami zza granicy – na jakie opłaty warto się nastawić?

shopping-4000414_960_720

Chcesz zostać importerem? Handel towarami zakupiony za granicą wydaje się dochodowym biznesem – w innym kraju kupisz taniej,w Polsce sprzedaż drożej. Nawet nie musisz wynajmować lokalu, by handlować zakupionymi towarami. Możesz otworzyć własny sklep internetowy, co dodatkowo pozwala przyciąć koszty i zwiększa zarobek. Czy tak faktycznie jest? Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Sprawdzanie towarów zza granicy niesie ze sobą różne opłaty. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Koszt transportu zakupionego towaru

Kupiony towar musisz jakoś sprowadzić do Polski, a więc pierwszymi kosztami będzie ich transport. Jeśli importujesz z krajów sąsiednich, nic nie stoi na przeszkodzie, byś sam po nie pojechał. Oczywiście musisz mieć odpowiedni pojazd, który umożliwi ich bezpieczny przewóz. Jeśli natomiast importujesz z innych regionów świata, jak na przykład z Chin lub nie masz możliwości przewiezienia go we własnym zakresie, musisz znaleźć firmę, która to za Ciebie wykonana. Całe szczęście na rynku działa wiele firmy transportowych, więc wystarczy, że porównasz ich ofertę i wybierzesz tą, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Koszty odprawy celnej

Zwykle opłatom celnym nie podlegają towary sprowadzane do Polski z krajów Unii Europejskiej. Istnieją jednak wyjątki jak w przypadku wyrobów tytoniowych i alkoholu. W przypadku towaru i samego transportu sprowadzanych do naszego kraju spoza granic UE są objęte cłem jak np. z Chin, USA, czy Norwegii. Sam obowiązek jest jednak uzależniony od rodzaju importowanych towarów i kraju ich produkcji. W przypadku wielu towarów cło wynosi 0%, co jednak nie znaczy, że nic nie musimy robić – odprawy celnej zawsze należy dokonać.

Podatek VAT

Kolejnymi opłatami, z jaki trzeba się liczyć to podatek VAT, który obejmuje nie tylko importowany towar, ale również sam transport. Jedyną zmienną w tym przypadku jest to, kto za niego musi zapłacić. Kiedy importujesz z innego kraju w obrębie Unii Europejskiej, to zazwyczaj spedytor pobiera VAT z transportu. Jako osoba prowadząca działalność, musisz zgłosić podatek VAT od towarów za pośrednictwem swojego działu księgowości. W przypadku sprowadzania towarów do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej nie ponosisz podatku VAT od transportu przez spedytora, co jednak nie oznacza, że nie czekają Cię żadne opłaty. Urząd Celny pobierze podatek VAT od towarów oraz od samego transportu, gdy towary będą przechodzić przez odprawę celną.

Sprowadzanie towarów zza granicy a opłaty

Wszystkie towary, które sprowadza się do Polski zza granicy w większych ilościach niż na własne potrzeby, podlegają opodatkowaniu i warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy przeżyć rozczarowania. Dodatkowo, jeśli towary są importowane do Polski spoza Unii Europejskiej, trzeba liczyć się z koniecznością ich oclenia. Aby zakupiony towar dotarł do nas cały, warto też pomyśleć o ubezpieczeniu transportu. Niestety znów wiąże się to z wydatkiem, ale to pewna forma zabezpieczenia.

Artykuł opracowany wspólnie ze firmą importującą chemię gospodarczą z Niemiec: https://b2b.europedg.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>