Jak bezpiecznie znaleźć pracę w Niemczech?

Praca za granicą kusi wysokimi zarobkami. Co roku na wyjazd na Zachód decydują się tysiące Polaków. Jak znaleźć pewną i bezpieczną posadę w Niemczech?

Smiling nurse assisting senior man

Korzystaj z ofert renomowanych agencji pracy

Najbezpieczniejszy wyjazd do pracy za granicę to taki, który jest organizowany przez polską agencję pośrednictwa pracy. Dzięki podjęciu współpracy z pośrednikiem zyskasz legalne zatrudnienie na jasnych warunkach. Część agencji zapewnia także dojazd do Niemiec, oferuje bezpłatne zakwaterowanie, a także w nagłych przypadkach obejmuje swoich pracowników opieką tłumacza.

- Podpisanie umowy z działającą w Polsce agencją jest proste. Przede wszystkim nie potrzeba do tego dobrej znajomości języka. Firma rzetelnie organizująca wyjazd odprowadza za pracownika w Polsce składki emerytalno-rentowe i zdrowotne. – mówi Joanna Kowalewska z firmy organizującej pracę w Niemczech w charakterze opiekuna osób starszych.

Nie ufaj wszystkim ofertom z Internetu

Szukając pracy, należy uważać na oferty zamieszczane na popularnych portalach z ogłoszeniami. Jadąc do pracy za granicę z takiego ogłoszenia, nigdy nie masz pewności czy warunki opisane w anonsie będą zgodne z rzeczywistością. Może okazać się, że oferowana pensja czy zakwaterowanie nie będą zadowalające. Nieuczciwi pracodawcy mogą także żądać zaliczki, na przykład na opłacenie kwatery, z której nigdy nie skorzysta zatrudniony. Podpisując umowę na jasnych warunkach w Polsce masz pewność, że podczas wyjazdu za granicę będziesz bezpieczny.

Uważaj na samozatrudnienie

Prowadzenie własnej działalności w Niemczech jest o wiele trudniejsze niż w Polsce. Za naszą zachodnią granica obowiązuje wiele obostrzeń i regulacji prawnych, które utrudniają pracę na własny rachunek. Ponadto niemiecki system podatkowy jest dość skomplikowany. Dlatego, jeśli doskonale nie znasz języka i nie jesteś ekspertem od niemieckich regulacji prawnych, lepiej zrezygnuj z formy samozatrudnienia.

1 Komentarz

  1. Maria Kwiecień pisze:

    Moja mama już kilkukrotnie wyjeżdżała za granicę jako opiekunka. Początki były trudne, jak w każdym zawodzie. W przyszłości chciałaby założyć własną działalność, ale jak na razie wyjeżdża z http://www.friggawork.pl/ żeby nabrać doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>