Najważniejsze zasady obsługi wózków widłowych

Poniżej znajduje się kilka prostych wskazówek, które należy wykonać, aby zapewnić bezpieczną obsługę wózków widłowych. Chociaż te wskazówki są proste i dość podstawowe, stanowią dobry punkt wyjścia do wspierania wytycznych dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

front-loader-1190554_960_720

Operatorzy muszą być wykwalifikowani

Obsługa wózków widłowych powinna być wykonywana wyłącznie przez osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające licencję na obsługę sprzętu. Należy nosić odpowiednią odzież. Należy upewnić się, że operatorzy noszą odpowiednie robocze ubrania ochronne – zwykle na to składa się kask, założenie obuwia ochronnego i widocznych kurtek. Odzież robocza musi być odpowiednio założona, ponieważ luźne ubranie może zaczepić się o maszyny.

Sprawdź sprzęt przed użyciem

Operatorzy powinni rutynowo sprawdzać sprzęt przed jego użyciem. Niektóre elementy, które należy sprawdzić pod kątem usterek, to:

  • hamulce
  • układ kierowniczy
  • elementy sterujące
  • urządzenia ostrzegawcze
  • opony

W przypadku zauważenia jakichkolwiek szkód lub problemów należy powiadomić kierowcę, a wózek nie powinien być obsługiwany, jeśli wymaga naprawy. Zawsze rozważaj punkt końcowy ładunku, zanim go podniesiesz. Wygodne położenie ładunku w momencie podniesienia może nie być tak samo wygodne do układania ładunku w stos.

Uruchomienie wózka widłowego

Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby operator korzystał ze stopni i chwytaków, aby prawidłowo osadzić się w wózku widłowym. Przed uruchomieniem wózka widłowego ważne jest upewnienie się, że wszystkie urządzenia sterujące są w zasięgu ręki, a pozycja fotela i lusterka są dostosowane do potrzeb operatora. Operator nie powinien uruchamiać wózka widłowego, dopóki nie zostanie prawidłowo umiejscowiony za pomocą zapiętego pasa bezpieczeństwa, a wszystkie jego części ciała będą znajdować się bezpiecznie w kabinie operatora w wózku widłowym.

Rozważ otaczające środowisko

Podczas obsługi wózka widłowego należy zwracać uwagę i przestrzegać zasad i wytycznych obowiązujących w miejscu pracy. Operator musi jeździć wyłącznie na wyznaczonych dla maszyny trasach i musi przestrzegać wszystkich znaków, zwłaszcza tych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego obciążenia podłogi i wysokości. Należy pamiętać o wysokości ładunku i górnej osłonie wózka widłowego podczas wchodzenia lub wychodzenia z budynków.

Zachowaj ostrożność podczas obsługi wózka widłowego w pobliżu krawędzi rampy – wózek widłowy może spaść nad krawędzią – zachowaj bezpieczną odległość od krawędzi. Nie należy poruszać się na powierzchni płyt mostowych, chyba że wiesz, iż wytrzymają ciężar wózka widłowego i ładunku.

Działaj z bezpieczną prędkością. Nigdy nie przekraczaj ograniczenia prędkości. Spokojnie skręcaj i obracaj się powoli, aby zminimalizować ryzyko przewrócenia. Dokonuj wszelkich zmian kierunku lub zatrzymań stopniowo i powoli. Unikaj wszelkich nierówności podłoża oraz śliskich podłóg.

Konsultacja merytoryczna naszego artykułu: https://widlowe-predki.pl. Dziękujemy za pomoc w realizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>