Zima w Polsce zwykle oznacza, że niektóre regiony kraju muszą ścierpieć więcej burz śnieżnych niż inne regiony. W tych częściach kraju, w których występuje dużo śniegu, należy uważać, aby nie uszkodzić trawnika i niektórych gatunków roślin w ogrodzie.
Zima w ogrodzie – na co uważać?
Jeśli mieszkasz na obszarze kraju, który latem cierpiał z powodu suszy, zimą mogą wystąpić problemy z roślinami. Ograniczenia wodne, które występują podczas suszy, mają wpływ na drzewa i krzewy w okresie zimowym. Rośliny potrzebują dużo wilgoci na zimę. Na obszarach dotkniętych suszą rośliny były pod wpływem suszy, gdy nadeszła zima. Mroźna zima po suchej jesieni często prowadzi do uszkodzenia lub uschnięcia osłabionych roślin.
Burze lodowe powodują rozległe szkody dla drzew. Wiele drzew traci duże konary i gałęzie. Podczas gdy większość drzew zregeneruje się, aby to zapewnić, należy usunąć resztki oderwanych gałęzi i konarów. Jeśli tego nie zrobisz, latem drzewo może chorować. Drzewa, które zwisają w wyniku niszczycielskiej zimy, należy związać i obserwować, czy nie ma pękniętych lub połamanych gałęzi.
Możesz sprawdzić martwe gałęzie za pomocą testu zarysowania paznokciami. Zdrap paznokciem korę drzew. Jeśli pod korą jest ładny zielony kolor, gałąź jest w porządku. Jeśli zauważysz brązowy lub kremowy kolor pod korą, oznacza to, że gałąź prawdopodobnie jest uschnięta i należy ją przyciąć.
Zimozielone, które napotykają zimne i ostre wiatry, często pokazują spalone liście. W niektórych przypadkach drzewo uschnie. Mimo to większość roślin regeneruje się i wykazuje nowy wzrost po nadejściu wiosny. Nie ma potrzeby wykopywania rośliny, jeśli nie masz pewności, że jest uschnięta. Ponownie sprawdź, czy przetrwały zimę, drapiąc je paznokciem. Jednym ze sposobów zapobiegania szkodom zimowym jest umieszczanie drzew i krzewów w obszarach posiadłości, które zapewniają ochronę. Upewnij się, że delikatne rośliny nie przeszkadzają wiatrowi.
Warto je obserwować pod kątem uszkodzeń trawników i roślin ogrodowych po zimie.
Przed ostatnimi zimami mądrym pomysłem jest zastosowanie roślin odpornych na zimno poza ustalonymi strefami odporności. Jeśli zasadziłeś niektóre z tych roślin przed zimą, mogą przetrwać ostrą zimę. Jeśli masz rośliny, które zostały ocenione jako odporne tylko w Twojej strefie, sprawdź, czy nie mają oznak uszkodzeń spowodowanych zimą.
Czy zima niesie jakieś plusy dla ogrodu?
Zima to także czas na stosowanie soli lub substancji rozpuszczających lód, które zawierają sól. Być może zdajesz sobie sprawę, że duże ilości soli mogą uszkodzić trawniki. Po zimie sprawdź trawnik pod kątem przebarwień, szczególnie w pobliżu ulicy, w zlewniach przed domem oraz w obszarach przy chodnikach. W większości przypadków uszkodzony trawnik zregeneruje się. Warto jednak sprawdzić.
Powinieneś jednak pozostać optymistą. Elementy zimy, takie jak zimno i śnieg, mają pewne zalety. Gdy śnieg i lód stopią się, powinno być dużo wody dla wilgoci pod ziemią, która powinna podtrzymać życie roślin na wiosnę. Ponadto możesz nie zdawać sobie sprawy, ale ogród pod śniegiem to naturalny sposób na izolację gruntu, śnieg zapewnia, że zima nie zamarza zbyt głęboko.