Rekompensata za utracone korzyści z posiadania nieruchomości – kiedy warto się o nią starać?

ralph-ravi-kayden-2d4lAQAlbDA-unsplashPosiadanie domu, mieszkania czy ziemi to dla wielu osób lokata kapitału, zabezpieczenie na przyszłość, a także pewność posiadania własnego majątku. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których bez udziału właścicieli nieruchomości tracą na wartości. Warto wiedzieć, co wtedy robić, gdzie się zgłosić, a także upewnić się, czy nie przysługuje nam za to odszkodowanie.

Dla wielu osób nieruchomości są najlepszą lokatą kapitału. Dotyczy to nie tylko domów czy mieszkań, ale również ziemi. Wielu właścicieli gruntów decyduje się na trzymanie ich na gorsze czasy, planują kiedyś z nich korzystać bądź też sprzedać z zyskiem. Może się jednak okazać, że po latach wartość nieruchomości znacznie spadnie i nie będzie można sprzedać jej za takie pieniądze, jakie chcielibyśmy uzyskać. Problemy ze spadkiem wartości nieruchomości mogą pojawić się w różnych sytuacjach.

Gdy nieruchomość traci na wartości

Utrata wartości nieruchomości nie jest związana z żadnymi działaniami jej właścicieli. Przyczyn może być sporo. Często jest to związane z nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla określonego rejonu. Zdarza się, że pojawiają się nowe przepisy dla danego terenu, na przykład zostaje ustalone, że są to tereny zalewowe. W pobliżu nieruchomości może powstać farma wiatrowa, która automatycznie obniża wartość nieruchomości ze względu na hałas, jaki generują wiatraki. Na wielu gruntach stawiane są słupy wysokiego napięcia, które utrudniają korzystanie z terenu. Często w pobliżu nieruchomości budowane są zakłady przemysłowe, a także fermy zwierząt hodowlanych. Są również sytuacje, że w pobliżu powstaje droga szybkiego ruchu, co generuje hałas i większą emisję spalin. Nieruchomości w pobliżu świeżo wybudowanej drogi ekspresowej nie da się sprzedać jako oazy spokoju i miejsca wśród zieleni i z czystym powietrzem. Wartość więc automatycznie spada. Właściciele nieruchomości nie mają wpływu na inwestycje, jakie są realizowane w pobliżu ich własności. Mogą natomiast ubiegać się o odszkodowania, które zrekompensują im utratę wartości ich domów, mieszkań czy gruntów.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Aby uzyskać odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości, trzeba spełnić sporo formalności, napisać wiele pism, a także przejść przez długotrwałe sprawy sądowe. Jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż choćby częściowo będziemy mieć zrekompensowane niedogodności spowodowane czynnikami niezależnymi od nas. Dobrym pomysłem jest korzystanie z usług kancelarii prawnych i doświadczonych prawników specjalizujących się w uzyskiwaniu odszkodowań. Dzięki temu można mieć pewność, że sprawa jest w najlepszych rękach i zostanie poprowadzona z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Sprawy o odszkodowania mogą ciągnąć się przez dłuższy czas, jednak nie warto rezygnować w trakcie. Koszty prawnika zawsze i tak są dużo niższe niż pieniądze, jakie w ramach odszkodowania można wygrać przed sądem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>