Obecni i byli pracownicy, obok zadowolonych klientów, są najlepszymi ambasadorami firmy. Warto dziękować za to czego udało się dokonać pojedynczym osobom oraz całym zespołom. Buduje to więzi z pracodawcą i zwiększa identyfikację z firmą. Nieprawdą jest, że pracownicy cieszą się tylko z gratyfikacji finansowych lub awansów, chociaż te są bardzo pożądane, szczere podziękowania są także mile widziane i doceniane. Pokazuje to również innym pracownikom, że warto się starać.
Podziękowania za sukcesy i różne wydarzenia.
Realizacja planu sprzedażowego, utrzymanie dyscypliny budżetowej, realizacja projektu, stworzenie strony internetowej to doskonałe powody do tego, żeby za nie podziękować. Pamiętajmy o tym, żeby nikogo nie pominąć – dziękujemy kierownikom, liderom projektu i wszystkim zaangażowanym osobom.
Podziękowanie dla pracownika odchodzącego na emeryturę.
Niezależnie od tego czy odejście pracownika na emeryturę wiąże się dla odchodzącego ze stresem czy jest dla niego długo wyczekiwanym momentem, z pewnością zasłużył na podziękowania.
Podziękowanie dla pracownika odchodzącego do innej pracy.
A co w sytuacji gdy pracownik odchodzi do innej pracy? Wszystko oczywiście zależy od okoliczności w jakich się rozstajemy. Jeśli nie mamy do czynienia z porzuceniem pracy, odejściem do największej konkurencji to warto podziękować za to co zrobił odchodzący dla firmy podczas swojej pracy.
Przecież zależy nam na tym, żeby byli pracownicy mówili o nas dobrze na rynku i budowali w ten sposób nasz wizerunek jako dobrego pracodawcy.
Podziękowanie dla stażystów i praktykantów.
Stażyści często traktowani są jako osoby od czarnej roboty. Jedni odchodzą, a na ich miejsce pojawiają się następni. Szkoda czasu na podziękowania za ich pracę, zresztą byli z nami tak krótko.
Nic bardziej mylnego. Wszyscy byliśmy kiedyś na początku drogi zawodowej. Z czasem nabraliśmy doświadczenia i umiejętności, a nasza wartość jako pracownika wzrosła. To jak zapamiętaliśmy jak nas traktowano w danej firmie, przekażemy dalej w rynek. I znów wracamy do wizerunku firmy jako pracodawcy.
Powyższe przykłady podziękowań nie wyczerpują wszystkich okoliczności kiedy powinno się wyrazić swoją wdzięczność i uznanie. Pokazują jedynie, że warto zadbać o odpowiednią kulturę organizacyjną
Nie tylko pokazujemy takim postępowaniem, że mamy wysokie standardy zawodowe, ale zyskamy w ten sposób biznesowo.
Autorem artykułu jest Marcin Kuryłło, redaktor naczelny portalu Przemowienia.com, oferującego przemówienia i podziękowania na każdą okazję. Wszystkie prawa zastrzeżone.