Wywiazd z Prezesem Elektrix Andrzejem Wilamowskim

142122650551673600

Andrzej Wilamowski udzielił obszernego wywiadu odnośnie branży energetycznej, firmy Elektrix i swojej osoby. Sprawdź co szykuje się w energetyce i poznaj sukces człowieka z przeszło 30 letnim doświadczeniem w biznesie.

Czym zajmuje się spółka Elektrix?

Andrzej Wilamowski : Nasze działania dotyczą głównie rynku energetycznego, choć wciąż poszerzamy naszą ofertę. Sprzedajemy energię elektryczną i gaz. Naszymi odbiorcami są w dużej mierze przedsiębiorstwa – od wielkich instytucji, z którymi współpracujemy od dawna, po nieduże zakłady. Ofertę dla małych firm uruchomiliśmy niedawno. Wiemy, że trudno jest pozyskać zaufanie przedsiębiorców. Nie pomagają wcale agresywne działania akwizytorskie stosowane przez konkurencyjne firmy. My stawiamy na przejrzystość – żadnych tekstów drobnym druczkiem, żadnych niewyraźnych zapisów w umowach. Naszym atutem jest także możliwość negocjacji umowy przez każdego klienta.

Czy jest nadzieja, że Elektrix będzie kierować swoje usługi do osób prywatnych?

Andrzej Wilamowski : Nasza firma się rozwija, więc normalną koleją rzeczy będzie poszerzenie oferty na klientów indywidualnych. Nie chcemy jednak działać pochopnie. Nim przygotujemy tę ofertę, musimy rzetelnie przygotować się do świadczenia takich usług. Nie zależy nam na tym, by za wszelką cenę pozyskać klientów, lecz by tych pozyskanych dobrze obsługiwać i budować trwałe relacje. Tak postępujemy w relacjach z biznesowymi klientami, dzięki czemu przedsiębiorstwa polecają nas kolejnym firmom. Również w przypadku klientów indywidualnych chcemy postawić na rzetelność, jednak oferta musi być inaczej skonstruowana, niż dla przedsiębiorców. Dlatego też potrzebujemy czasu, aby stworzyć propozycję, która będzie atrakcyjna i możliwa do wykonania.

Jak według Pana zmienił się rynek energetyczny od kiedy pełni Pan funkcję prezesa Elektrix?

Andrzej Wilamowski : Dokonała się tu autentyczna rewolucja. Gdy Elektrix stawiał pierwsze kroki w branży energetycznej, dopiero co zniesiono monopol na handel energią. Klienci byli nieufni i ciężko było ich przekonać, że możliwe jest kupno energii od innej firmy, niż obecny dostawca. Teraz jest inaczej. Klient jest świadomy, wie o tym, że może wybierać spośród wielu firm dostarczających prąd czy gaz. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu klienci ufali tylko gigantom energetycznym. Teraz coraz więcej firm zgłasza się do mniejszych firm, które są bardziej elastyczne jeśli chodzi o negocjację zapisów umowy, niestandardowe oferty czy kontakt z klientem. To dobrze, ponieważ na każdym rynku zwycięzcą w walce między konkurentami jest przede wszystkim klient.

W wielu serwisach internetowych można przeczytać o Panu jako o osobie odpowiedzialnej za “sukces Elektrix”. Czy sam Pan tak uważa?

Andrzej Wilamowski : Sukces Elektrix to sukces wszystkich ludzi, którzy tu pracują pracowali i będą pracować. Nie można stwierdzić, że to akurat prezes jest jedynym jego sprawcą, choć trzeba przyznać, że ma w nim duży udział. Według mnie miarą sukcesu nie jest obrót miesięczny czy saldo konta, lecz to, w jaki sposób firma i jej pracownicy są postrzegani na zewnątrz. Sukces Elektrix zbudowany został ciężką pracą, mnóstwem wyrzeczeń, ale przede wszystkim szczerością i uczciwością wobec klientów. Gdybyśmy nie działali na rynku w sposób przejrzysty, przyjazny klientowi i uczciwy, nie byłoby mowy o sukcesie, a po firmie nie byłoby śladu. Warto dodać, że do naszego sukcesu przyczynili się również nasi klienci. Współpracując z nami przez wiele lat wypracowali nam markę, którą możemy pochwalić się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Czy aktualnie istnieje silna konkurencja dla Elektrix?

Andrzej Wilamowski : Oczywiście, na rynku energetycznym jest mnóstwo sprzedawców. Jest to efekt procesu liberalizacji rynku energii, którego głównym założeniem było złamanie monopolistycznej struktury rynkowej. Elektrix Sp. z o.o. na przestrzeni 13 lat działania zdobyła ugruntowaną pozycję na rynku energii elektrycznej. Wyróżnia nas przede wszystkim elastyczność, jak również pełna transparentność umów i działań. Działamy podobnie jak amerykańskie korporacje, ponieważ założyliśmy, że głównym naszym celem jest zadowolenie klienta. Dlatego bardziej boli nas psucie wizerunku całego rynku energetycznego przez nieuczciwych pseudosprzedawców energii, których rosnącą liczbę można zauważyć na polskim rynku. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim Prawem energetycznym obrót energią jest działalnością regulowaną i aby móc ją prowadzić trzeba uzyskać koncesję na obrót energią elektryczną, którą wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Aby uzyskać taką koncesję trzeba spełnić mnóstwo formalnych, finansowych i organizacyjnych wymagań oraz każdego roku składać sprawozdanie do Prezesa URE z prowadzonej działalności. Jak widać jest to branża wymagająca dużego doświadczenia. My to doświadczenie zdobyliśmy, wiemy, jak je dobrze wykorzystać i mamy w planach poszerzenie oferty o kolejne usługi dla naszych klientów.

Jakie są plany firmy Elektrix na następny rok?

Andrzej Wilamowski : Mogę powiedzieć, że przyszły rok, to będzie rok pełen wyzwań. Otwieramy oddział Elektrix w Czechach, zdobyliśmy tam już koncesję na obrót energią elektryczną. Oznacza to, że na początku 2015 roku będziemy mogli otworzyć tam biuro naszej firmy. Nasze plany nie kończą się jednak na sąsiadach z południa. Interesują nas rynki skandynawskie, na których działamy od pewnego czasu. W przyszłym roku chcielibyśmy zdobyć tam większą pozycję, również otwierając oddział Elektrix. Dzięki możliwości importowania i eksportowania energii elektrycznej i gazu możemy przedstawić naszym klientom dużo lepszą ofertę, niż firmy koncentrujące się wyłącznie na rynku w jednym kraju. Interesująco zapowiadają się też plany sprzedażowe – wszystko wygląda na to, że w 2015 roku nasz portfel będzie wynosił 2 TWh czyli 2 mln MWh. To imponująca suma i jesteśmy z niej dumni. Oczywiście nie oznacza to, że chcemy się na niej zatrzymać. Ruszyła również budowa naszej własnej elektrociepłowni o mocy 10 MW.  Będzie zasilana gazem ziemnym wysokometanowym i ma pracować w wysokosprawnej kogeneracji. Docelowo generować ma 70 Gwh energii elektrycznej i 270 GJ ciepła rocznie. Powinna być gotowa w drugiej połowie 2015 r.

Dziękujemy za wywiad.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.elektrix.com.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>