Start up – co to właściwie jest?

startup-kYAF-621x414@LiveMint

Start upy – sporo o nich słyszymy, ale niewiele wiemy. Czym więc są i dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Jak się zaraz okaże, te pytania powinien postawić sobie każdy początkujący przedsiębiorca.

Definicja start upu

Definicja start upu nie jest jeszcze jednoznaczna, ponieważ termin ten funkcjonuje dopiero od kilku lat. Najczęściej start upem określa się przedsiębiorstwo poszukujące rozwojowego modelu biznesowego (Steve Blank), choć z drugiej strony definicja ta bywa uznawana za nieco nieprecyzyjną (Szymon Wierciński). Drobne rozbieżności w rozumieniu start upów nie zmieniają jednak faktu, że terminem tym określa się przedsiębiorstwo na pierwszych etapach funkcjonowania, którego celem nie jest jeszcze – jak w przypadku przedsiębiorstw dojrzałych – zarobek, ale raczej wejście w rynek, eksperymentowanie, szukanie stabilności i systematyczności dochodowej.

W powyższym świetle można wyróżnić dwie podstawowe cechy start upów – negatywną i pozytywną. Negatywną cechą jest to, że start upy bywają (a może raczej są) pasmem niepowodzeń. W przeciwieństwie bowiem do normalnych przedsiębiorstw, charakteryzujących się stabilnością i systematycznością dochodów, start upy ciągle tej stabilności i systematyczności szukają, a to wiąże się z metodą „prób i błędów”, zazwyczaj obfitującą zresztą w te drugie.

Pozytywną cechą jest natomiast to, że start up może pomóc w przebiciu się przez konkurencję. Bez względu bowiem na branżę, małe, rozkręcające się firmy stoją na straconej pozycji, którą zmienić może jedynie innowacja, a to właśnie na innowacji opiera się start up. Oczywiście odkrycie innowacji poprzedza pasmo eksperymentów, niepewności, nieustannych modyfikacji i nieprzewidzianych scenariuszy rozwoju, ale gdy już się uda, można „skończyć” jak Google czy Facebook. Tak, zarówno Google, jak i Facebook zaczynały od bycia start upami!

Cechy startupowca

Cechy start upów narzucają konieczność posiadania pewnych cech startupowcom. Niepewność, ryzyko, ciągła zmiana, ciągła obserwacja – nie są to z pewnością warunki dla każdego. Nasuwa się więc pytanie: jakim człowiekiem powinien być startupowiec? Otóż powinien być on:

Odporny na porażki. Jak wspomnieliśmy, niepowodzenia są nieodłącznym towarzyszem start upu, dlatego osoby nieodporne na ten typ stresu powinny przemyśleć swoją decyzję dwa razy.

Kompetentny. Tylko najwyższe kompetencje w dziedzinie, której dotyczy start up, pozwolą na właściwe nim pokierowanie.
Pracowity. Start up musi przekonać ludzi, że to właśnie jego szukają, że to właśnie on jest odpowiedzią na ich zapotrzebowanie, a aby to zrobić, potrzeba wręcz gigantycznej pracy.

Sprytny i elastyczny. Nieraz zdarza się tak, że start up zmienia się w coś, o czym w ogóle nie myśleliśmy. Startupowiec powinien być więc sprytny i elastyczny, aby dostrzec taką zmianę i aby wykorzystać jej potencjał do maksimum.

Wszystko to tworzy pewien spójny obraz, według którego start upy stanowią doskonałą propozycję dla osób bez doświadczenia w biznesie, chcących się czegoś nauczyć, szukających kontaktów w branży, chcących uodpornić się na porażki i po prostu marzących o zostaniu rekinami biznesu. Jeżeli więc i my do takich osób należymy, nie pozostaje nic innego, jak zacząć!

A jak zarabiać po przez internet? Czy to możliwe opłacalne? Na stronie https://zarabiajprzez24.pl sprawdzisz sporo możliwości na tego typu zarobek.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>