Hala udojowa typu „rybia ość”

12 krowy mleczne

Hale udojowe to jedno z najbardziej charakterystycznych pomieszczeń w wielkich oborach mlecznych. Liczne przedsiębiorstwa mleczarskie decydują się na nie ze względu na aspekty ekonomiczne i logistyczne. Ułatwiają one bowiem szybki proces udoju dużych stad i minimalizują czas pracy człowieka przy zwierzętach. Krowy dobrze się odnajdują w halach udojowych, a dzięki rozwojowi techniki można dobrać odpowiednie warunki indywidualnie do każdej krowy, co zmniejsza stres zwierząt i przyczynia się do wzrostu wydajności mlecznej.

Hala udojowa – „rybia ość”

Istnieją różne rodzaje dojarni (hal udojowych) m.in. tandem, karuzela czy najpopularniejszy na świecie hala udojowa „rybia ość”. Ten ostatni charakteryzuje się ustawieniem krów w jodełkę po obu stronach korytarza udojowego pod kątem 30? lub 60?. Sam korytarz udojowy z reguły jest obniżony względem stanowisk krów, dzięki czemu dojarz nie musi się nachylać, aby nałożyć aparaty udojowe, bo wymiona są na wysokości jego ramion. Istnieją dwie możliwości założenia aparatów udojowych od tyłu lub z boku. System ten idealnie sprawdza się przy stadach średnich wielkości. Większość hal udojowych tego typu można zaopatrzyć w moduł kontroli udoju, który umożliwia nawet jednemu pracownikowi dostęp do wszystkich potrzebnych informacji na temat np. stanu fizjologicznego zwierząt. Dzięki temu może on wydoić nawet całe stado i ograniczyć stres u krów, które wymagają dłuższego udoju niż inne.

Korzyści korzystania z hal udojowych „rybia ość”

Dojarnia „rybia ość” umożliwia dokładne pozycjonowanie krów i wygodę pracy dojarza. Oba te aspekty zwiększają efektywność i szybkość udoju bydła. Przepustowość jednego stanowiska to od 9 do 18 krów na godzinę, w zależności od stopnia zautomatyzowania pracy. Stanowiska są dostosowane do naturalnych kształtów krów, odpowiednio duże z niewielką ilością słupków. Dwurzędowa rura falista i wyprofilowana rura piersiowa zapewniają komfort i bezpieczeństwo krowom podczas udoju. Stanowiska umożliwiają także operatorom bardzo dobrą widoczność i szybki dostęp do wymion, co pomaga szybko wykrywać wszelkie anomalie. Hale udojowe typu „rybia ość” są szczególnie zalecane do pomieszczeń, które mają ograniczoną przestrzeń. Sposób instalacji oraz montaż jest dostosowywany indywidualnie do budynku i potrzeb stada. Dzięki zainwestowaniu w hale udojowe można ulepszyć zarządzanie czasem w gospodarstwie, zwiększyć przepustowość czy zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa zwierzętom i pracownikom. Dojarnie pozwalają także na zastosowanie elektronicznych systemów kontroli bydła ułatwiając pracę całego przedsiębiorstwa. Hale udojowe nie są najtańszym rozwiązaniem na rynku, ale korzyści wynikające z nich szybko zwracają koszty. Jak informują specjaliści z firmy CentrumRolnictwa hale wykonane z wysokiej jakości materiałów cechują się wytrzymałością, niskimi kosztami eksploatacji i prostym montażem. To świetne rozwiązanie na długie lata. A nawet jeśli zaszłaby potrzeba konserwacji czy naprawy to zdecydowana większość firm oferuję szybką pomoc w takich sytuacjach, najczęściej z dodatkowymi zniżkami.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>