Czy można uprawiać rośliny tropikalne w biurze lub mieszkaniu?

igor-son-FV_PxCqgtwc-unsplashRośliny tropikalne kojarzą nam się z dalekimi dżunglami i innymi niedostępnymi miejscami. Okazuje się jednak, że można je bez problemu uprawiać także w naszych domach i mieszkaniach. Niektóre z nich wymagają specjalnej pielęgnacji, inne są pod tym względem mało wymagające. Wiele roślin tropikalnych jest dużo łatwiejszych w uprawie niż nasze rodzime gatunki.

Rośliny tropikalne zachwycają przede wszystkim bogactwem kształtów i różnorodnością, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swojego wnętrza. Możemy mieć niewielkie rośliny na okiennym parapecie czy na tarasie, a także duże, efektowne egzotyczne rośliny, takie jak tuje czy draceny, które mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Rośliny egzotyczne można dopasować także do stylistyki i wystroju wnętrza – co innego sprawdza się we wnętrzach klasycznych, a co innego w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie. Jedną z roślin, które są wręcz idealne do nowoczesnych wnętrz, jest oplątwa. Ma ona bardzo charakterystyczny wygląd, sprawdza się jako dekoracja i można ją umieszczać praktycznie w każdym wnętrzu.

Efektowne i bezproblemowe oplątwy

Oplątwy to egzotyczne rośliny, które nalezą do grupy epifitów, czyli roślin, które do życia nie potrzebują gleby. W naturalnych warunkach żyją na drzewach i pobierają wodę oraz składniki pokarmowe z powietrza. Nie mają mocno wykształconego systemu korzeniowego, gdyż ich odżywianie odbywa się poprzez liście. A te są bardzo efektowne, długie, mają różne ubarwienie, podobnie jak kwiaty, które mogą występować w różnych kolorach. Oplątwy doskonale radzą sobie jako rośliny we wnętrzu. Ich uprawa nie jest wymagająca, dzięki temu doskonale poradzą sobie z nimi także osoby, które nie mają dużej wiedzy ogrodniczej, a także nie mają zbyt wiele czasu, by go poświęcać na systematyczne dbanie o domową roślinność. Wybierając do wnętrza oplątwy można mieć pewność, że będą efektownie się prezentowały i będą stanowić wyjątkową ozdobę każdego pomieszczenia.

Jak dbać o oplątwy?

Do prawidłowego funkcjonowania oplątwy potrzebują przede wszystkim dużej ilości światła, dlatego warto umieszczać je w nasłonecznionych pomieszczeniach, w których niemal przez cały dzień jest dostęp do światła słonecznego. Raz lub dwa razy w tygodniu należy oplątwę spryskiwać wodą ze spryskiwacza – rośliny nie podlewa się, gdyż i tak nie ma systemu korzeniowego ani nie znajduje się w glebie. Pobierze ona wodę przez liście. Raz na miesiąc warto umieścić oplątwę w naczyniu z wodą, aby wchłonęła jej tyle, ile potrzebuje. Dobrze jest dodać do wody odrobinę nawozu do roślin kwitnących. To wystarczy, aby roślina była dobrze utrzymana. Trzeba też zadbać, by nie znajdowała się w wodzie cały czas. Zalegająca na liściach woda może bowiem powodować ich gnicie lub pojawienie się groźnych chorób grzybowych, które mogą w krótkim czasie zniszczyć całą roślinę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>