Czym musi się wyróżniać kinkiet łazienkowy?

hang-2486092_640Łazienka to nie tylko przestrzeń, w którym dokonujemy szybkiego umycia się. W tym miejscu wieczorami oddajemy się też relaksowi w wannie czy pod prysznicem. Ciepła woda bowiem bardzo odpręża i usuwa napięcia ciała spowodowane stresem. Kolejna funkcja omawianego pomieszczenia to wykonywanie makijażu, dla którego odpowiedniego wrażenia kluczowe jest dobrze dobrane oświetlenie. Z kolei panowie przy lustrze golą swój zarost – jeśli światło będzie za słabe, mogą nie usunąć go odpowiednio dobrze czy po prostu zaciąć się maszynką. Wszystko to sprawia, że kinkiety łazienkowe są absolutnie podstawowym elementem wyposażenia wnętrza. Tylko jak znaleźć te, które będą na świetnie służyć nie przez rok czy dwa, ale przez wiele długich lat?

Klasa szczelności – od niej zacznij wybór

Przestrzeń kąpielową zwyczajowo dzieli się na 4 strefy zależne od poziomu wilgotności w nich panującej. Oznaczane są one cyframi od 0 do 3. Strefa sucha (3) nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą i dużą ilością wilgoci. Występuje więc tylko w największych przestrzeniach i śmiało można w niej zamontować kinkiet do łazienki o najniższej klasie szczelności IP21.

W strefie oznaczonej numerem 2 polecane są już akcesoria o odporności IP44. To miejsce to bowiem wszystko to, co znajduje się w odległości do około pół metra od prysznica, wanny czy umywalki. Identyczną klasę szczelności możemy zastosować w strefie 1, czyli na suficie nad wanną i kabiną. Pamiętajmy jednak, że zalecane tu napięcie zasilania to 12 V. A co jeśli chodzi o lampy ścienne do łazienki w strefie 0. Taką cyfrą oznaczane są bowiem cała wanna, prysznic oraz umywalka. Wpływ wody na te punkty jest więc bardzo duży. Dlatego też tutaj akcesoria o IP niższym niż 67 zupełnie nie zdadzą egzaminu.

Jak jasne światło do mycia i relaksu?

Na początek powiedzmy zdecydowanie: przestrzeń kąpielowa musi być bardzo dobrze rozświetlona, najlepiej za pomocą kilku źródeł światła. Dla sufitowych żyrandoli i plafonów przyjmuje się, że dla każdych 6m2 pomieszczenia powinno się stosować 1 żarówkę mającą moc 75 W lub odpowiadający jej model LED. Ścienna lampa do łazienki może być nieco słabsza. Jest to bowiem niejednokrotnie tylko oświetlenie pomocnicze umieszczane przy lustrze lub nad nim.

W mniejszych wnętrzach zdarza się jednak, że łazienkowy kinkiet jest głównym źródłem oświetlenia. Wtedy powinien on świecić dość mocnym, neutralnym światłem. Większa moc odwdzięczy się większym komfortem wykonywania wszystkich zaplanowanych czynności.

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>