Samochód dla pracownika – z wypożyczani czy w leasing?

Lease

W wielu przedsiębiorstwach niezbędne do prowadzenia biznesu jest posiadanie floty aut. Samochody można oczywiście po prostu kupić – chociażby na kredyt. Jest to jednak niezbyt wygodne z wielu powodów – chociażby dlatego, że trzeba się samemu zajmować naprawami, przeglądami i całą obsługą. Na to przedsiębiorstwa nie mają zwykle czasu, więc bardzo często decydują się na leasing. Ostatnio jednak pojawiła się ciekawa alternatywa – długookresowy wynajem. Co jest korzystniejsze?

Czym się właściwie różni leasing od wynajmu?

Leasing jest dość znaną formą pozyskiwania auta do firmy. Polega on zazwyczaj na tym, że wpłacamy większą opłatę początkową oraz miesięczne raty – zarówno za używanie auta oraz za jego kompleksową obsługę. Po pewnym okresie można odkupić takie auto od firmy leasingowej. Jest to wygodne dla przedsiębiorców z bardzo wielu powodów, również dlatego że można dzięki temu optymalizować obciążenia podatkowe oraz stale odliczać podatek VAT od rat leasingowych.

zarządzanie flotą pojazdówJednak w ostatnich latach pojawiła się bardzo ciekawa alternatywa – wynajem samochodów dla pracowników. To oczywiście również żadna nowość, ale zazwyczaj oferta wypożyczalni była kierowana dla większych firm, których floty liczą więcej niż dwadzieścia aut. Jednak w ostatnim czasie z wynajmu mogą coraz częściej korzystać też mniejsze firmy, a nawet jednoosobowe przedsiębiorstwa. Wynajem ogranicza możliwość wykupu auta po spłaceniu wszystkich rat, jest za to zdecydowanie bardziej elastyczny niż leasing. Możemy wynająć samochód na 30 dni, miesiąc albo cały rok. Możliwy jest też wynajem na jeszcze dłuższy okres czasu, ale nie musimy się decydować na związanie się na długo z jednym modelem, jak w przypadku leasingu.

Co jest zatem bardziej korzystne – leasing czy wynajem?

Choć wypożyczalnie ostatnio otwierają się na mniejszy biznes, to ciągle najlepsze oferty mają dla większych przedsiębiorstw, którym potrzebna jest cała flota pojazdów. Wypożyczalnie mogą być też idealne dla niektórych typów przedsiębiorstw. Jeśli firma potrzebuje od czasu do czasu wynająć ekskluzywną limuzynę – na przykład przy okazji wizyty ważnego gościa – a czasem większego vana czy busa, to prawdopodobnie większa wypożyczalnia będzie w stanie skonstruować taką ofertę.

źródło: Wynajem aut Lublin

Leasing natomiast jest lepszy, gdy pracownik ma bardziej typowe potrzeby. Jeśli takim pracownikiem jest na przykład przedstawiciel handlowy, który po prostu musi jeździć z jednego punktu do drugiego, najlepiej we względnym komforcie oraz nie spalając zbyt dużo paliwa – to ciągle lepszą ofertę będzie można znaleźć w firmach leasingowych. Konkurencja na rynku samochodów dla pracowników jest jednak coraz bardziej zacięta, dlatego zdarza się, że atrakcyjność oferty zależy niekoniecznie od samej formy pozyskania auta, ale od konkretnej firmy. Warto więc dokładnie prześledzić oferty oraz nie bać się negocjować. Jednak jeśli pokonuje się wiele kilometrów, to leasing i wynajem są zwykle lepszymi pomysłami niż kredyt. Nie musimy się martwić serwisami i naprawami i zawsze wiemy, że nad naszym autem czuwają wykwalifikowani specjaliści.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kasia pisze:

    Pewnie, ze utrzymanie własnego auta jest kosztowne. Jeśli jeszcze jeździ, to jakoś to się kręci, ale jak stoi … – czarno to widzę. Można wynająć auto na długi termin, ale trzeba mieć na kaucję, a potem na czynsze. Na początek można skorzystać z Imprumut rapid a jak się odkujemy, to dalej już z górki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>