Każda zatrudniona osoba zanim zacznie wykonywać powierzone jej czynności musi wziąć udział w szkoleniu. Chodzi o szkolenie BHP w trakcie którego dowiaduje się potrzebnych informacji odnośnie zakładu pracy, higieny pracy oraz innych potrzebnych wiadomości. Jego ono niezwykle istotne, gdyż zdecydowanie redukuje szansę wystąpienia wypadków w trakcie pracy, co pozwala na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa zatrudnionych osób. Szkolenie BHP informuje jakie zagrożenia występują na stanowisku pracy oraz w jaki sposób można im zapobiegać, co zdecydowanie ułatwia wykonywanie pracy. W trakcie szkolenia przedstawione zostają zasady oraz przepisy, które należy bezwzględnie respektować i przestrzegać. Z nich dowiadujemy się również w jakich warunkach przyjdzie pracownikowi pracować oraz jak zachowywać się, kiedy odbiegają one od wyznaczonej normy. Nie każde szkolenie BHP jest takie samo, a różnice polegają przede wszystkim na czasie ich wykonywania.
Wstępne szkolenie jak sama nazwa wskazuje odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. W jego trakcie poznaje on zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na terenie całej firmy oraz ściśle dotyczące wykonywanych przez niego czynności. Chodzi o instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Wszystkie uzyskane informacje pozwalają na lepsze zapoznanie się z powierzonymi obowiązkami oraz zwiększenie wydajności pracy. Warto jeszcze wspomnieć, że pracodawca zobowiązany jest do organizowania szkoleń okresowych. Mają one na celu przypomnienie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa dla osób, które wykonują swoją pracę od dłuższego czasu i w niektórych przypadkach nieco rutynowo. W związku z czym czasem zapominają o grożącym im niebezpieczeństwie.
Szkolenie BHP jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich zatrudnionych osób, jednakże od tej zasady są pewne wyjątki. Mowa przede wszystkim o osobach, które przed podjęciem nowej pracy wykonywały te same obowiązki. W ich sytuacji nie wymaga się uczestniczenia po raz kolejny w takim samym instruktażu. Konieczne jest jednak oprowadzenie po firmie i zapoznanie z rozmieszczeniem sprzętu, pomieszczeń i wyjść ewakuacyjnych.
W przypadku jakiejkolwiek kontroli zakładu pracy, częstotliwość wykonywania szkoleń z zakresu BHP zawsze jest sprawdzana. W związku z tym konieczne jest ich udokumentowanie. Mowa o podpisaniu oświadczenia, które zostaje wzbogacone o akta osobowe pracownika. Dodatkowo, pracodawca ma obowiązek wypełnienie „karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy”. W dalszej kolejności należy ją umieścić w aktach osobowych zatrudnionych osób.