Klimatyzacja – to również powinieneś o niej wiedzieć!

air-conditioning-3383186_960_720Nie musisz być ekspertem od klimatyzacji, aby korzystać z ich korzyści, ale zrozumienie podstaw klimatyzacji pomoże ci zrozumieć, jak działają i dlaczego ich prawidłowy montaż naprawdę ma znaczenie. Więcej na ten temat: montaz-klimatyzacji-wroclaw.pl.

Ta sekcja przedstawia niektóre z podstawowych zasad klimatyzacji dla tych, którzy skorzystaliby z dodatkowej wiedzy w tej dziedzinie.

Transfer ciepła

Ciepło jest formą energii. Każdy obiekt na ziemi ma jakąś energię cieplną. Im mniej ciepła ma obiekt, tym mówimy, że jest chłodniejszy. Chłodzenie to proces przenoszenia ciepła z jednego obiektu do drugiego. Kiedy system klimatyzacji się ochładza, tak naprawdę usuwa ciepło i przenosi je w inne miejsce. Można to wykazać, włączając chłodnicę punktową i kładąc jedną rękę przed dyszą zimnego powietrza, a drugą nad wylotem ciepłego powietrza. Poczujesz działanie przenoszenia ciepła.

Istnieją dwie formy energii cieplnej:

  • ciepło odczuwalne,

  • ciepło utajone.

Ciepło odczuwalne to forma energii cieplnej, która jest najczęściej rozumiana, ponieważ jest wyczuwana dotykiem lub mierzona bezpośrednio za pomocą termometru. Kiedy reporterzy pogodowi mówią, że będzie 30 stopni, mają na myśli upał.

Ciepła utajonego nie można wyczuć dotykiem ani zmierzyć termometrem. Ciepło utajone powoduje, że obiekt zmienia swoje właściwości. Na przykład, gdy wystarczająca ilość ciepła utajonego zostanie usunięta z pary wodnej (pary lub wilgoci), skrapla się ona do postaci wody (cieczy).

Jeśli z wody (cieczy) zostanie usunięta wystarczająca ilość utajonego ciepła, w końcu zamarznie. Ten proces jest odwracany po dodaniu ciepła utajonego. Obiekt, który zmienia się z ciała stałego w ciecz lub z cieczy w parę, nazywany jest zmianą stanu. Kiedy obiekt zmienia stan, szybko przenosi ciepło.

Wilgotność

Wilgoć w powietrzu nazywana jest wilgotnością. Zdolność powietrza do zatrzymywania wilgoci jest bezpośrednio związana z jego temperaturą. Im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci jest w stanie zatrzymać. Wilgotność względna to procent wilgoci w powietrzu w porównaniu z ilością wilgoci, jaką może on pomieścić.

Gdy wilgotność jest niska, pot szybciej odparowuje z organizmu. Pozwala to szybciej się ochłodzić. Warunki wysokiej wilgotności nie pozwalają również na odparowanie potu, ponieważ powietrze ma maksymalną wydajność. Wilgotność jest również formą utajonego ciepła. Kiedy powietrze zawiera więcej wilgoci, ma więcej utajonego ciepła.

Klimatyzacja

System, za pomocą którego klimatyzatory zapewniają chłodzenie, nazywany jest cyklem chłodniczym. Ten system składa się z czterech głównych elementów wspólnych dla wszystkich systemów klimatyzacji. Te elementy i ich podstawowe funkcje są niezbędne – a najważniejsza jest sprężarka. Czynnik chłodniczy jest pobierany z parownika i pompowany do skraplacza przez sprężarkę. Sprężarka zwiększa również ciśnienie w oparach czynnika chłodniczego, aby łatwo zmienić stan.. Para czynnika chłodniczego pod wysokim ciśnieniem oddaje ciepło przez wężownice skraplacza, skraplając się w ciekły czynnik chłodniczy i ułatwiając waporyzację.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Artur pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł muszę przyznać. Szczególnie do kogoś kto zamierza właśnie zainstalować klimatyzacje w mieszkaniu :) Nie za bardzo znam się na klimatyzacji i na jej montażu ale trafiłem na portal https://klimatechnika.poznan.pl/opinie/, na którym można sprawdzić opinie o firmach montujących klimatyzacje w Poznaniu. Dla mnie, jako dla osoby, która nie ma zbyt dużego pojęcia o tej tematyce taka strona z opiniami sporo ułatwia. Fajnie, że napisaliście o klimatyzacji nieco bardziej szczegółowo. Dla laika klimatyzacja to po prostu zimne powietrze dmuchające z urządzenia. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej aby wiedzieć na co zwracać uwagę podczas rozmowy z instalatorem klimatyzacji. U kolegi w domu była swego czasu straszna wilgoć. Ściany pokrywał szaro-brązowy nalot (pewnie grzyb?) i ogólnie samo przebywanie w tych pomieszczeniach nie było zbyt przyjemne na dłuższą chwilę. To właśnie ten kolega namówił mnie na montaż klimatyzacji u mnie w mieszkaniu. U niego bowiem problemy z wilgocią, o której tu również piszecie, skończyły się w momencie gdy zaczął używać klimatyzacji w swoim domu. Cała wilgoć wyparowała z mieszkania a zamiast niej pojawiło się naprawdę przyjemne powietrze, które wręcz zachęcało do dłuższej wizyty u kolegi, bo wiadomo “kolega jest od tego i wypada czasem spotkać się z nim” :)
    Napiszę coś więcej jak tylko zakończy się montaż klimatyzacji u nas. Z tego co czytam na portalu z opiniami, o którym mówiłem to jest firma, która kompleksowo zajmuje się doradztwem i wykonawstwem klimatyzacji w Poznaniu. To dobrze się składa, bo mieszkam akurat pod Poznaniem i mógłby być problem gdybym musiał ściągać kogoś z daleka. Wiadomo – dodatkowe koszty i czas. Zastanawiam się tylko ile klimatyzatorów założyć w 80 metrowym mieszkaniu? Dwa a może trzy? Mam nadzieję, że fachowiec dobrze mi doradzi i już następne lato będę mógł się cieszyć chłodnym powietrzem w pokoju :) A tym czasem wracam do mojej pracy, trzymajcie się chłodno! Pozdrawiam redakcję i czytelników portalu.

  2. Mariusz pisze:

    Ja również mam kilka przygód związanych z montażem klimatyzacji. Wszystko zaczęło się w momencie gdy przeprowadziliśmy się na poddasze w bloku mieszkalnym starego typu. Nie muszę chyba wam mówić ile stopni Celcjusza potrafi być na nieocieplonym poddaszu :) Otóż dla tych którzy nie wiedzą powiem – dużo. Postanowiłem ocieplić dach wełną i płytą gipsową. Myślałem, że to wystarczy, że nie będzie tragedii w lecie. W końcu każdy woli jak mu jest ciepło niż jak mu jest zimno prawda? No ale niestety prawda okazała się brutalna. Przyszło lato a z latem przyszły upały. Na poddaszu mieliśmy średnio koło 27-32 stopnie. Pot lał się z człowieka praktycznie cały czas. Prysznic brałem 3 razy dziennie. Otwieranie okien nie pomagało. Kumpel był u nas na parapetówce i za głowę się chwycił jak można tak mieszkać. “Montuj klimę czym prędzej bo się tu ugotujecie” – mówił. Ja mu na to, że nie da się bo to stare budownictwo itp., że upały zaraz miną i szkoda pieniędzy na takie bajery. Kolega na szczęście nie odpuścił mi i podał mi adres bloga https://klimatechnika-poznan.pl, na którym dowiedziałem się sporo na temat klimatyzacji. Na temat jej zalet i możliwości. Otóż – czego nie wiedziałem – klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenie w zimie. Tak! W lecie chłodzi a w zimie ogrzewa. Świetna sprawa pomyślałem. Kosz montażu instalacji w naszym mieszkaniu 3 pokoje (około 65 metrów) wyniósł nas coś koło 6 tysięcy. Może wydawać się to sporo ale teraz po użytkowaniu w lecie i w zimie powiem, że dałbym za ten komfort nawet więcej. Wchodzę do domu zmęczony po pracy. Wchodzenie już jest męczące ponieważ mieszkamy na 5 piętrze w bloku bez windy. I zmęczony i spocony wchodzę do mieszkania, w którym panuje 19 stopni. No luksus powiem wam :) Człowiek od razu dostaje pałera! W zimie też jest wygoda, bo nie musiałem montować kaloryferów na ścianach. Klimatyzatory na ścianach załatwiają całą sprawę. Do tego cisza i spokój. Całe urządzenie jest zamontowane na dachu (administrator osiedla wyraził oczywiście zgodę) i w ogóle go nie słychać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>