Kupujesz towary z granicą? Jak ominąć VAT i cło?

Cło-za-prezenty-z-zagranicy

Czasy, gdy towary kupowało się na kartki i czasami trzeba było stać po nie w kolejce przez kilka dni minęły bezpowrotnie. Obecnie praktycznie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko udać się do sklepu. Taka forma wydawania pieniędzy jest jednak coraz częściej wypierana przez zakupy internetowe.

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), praktycznie co drugi ankietowany (47%) przynajmniej raz w życiu kupił coś online. Dla porównania 6 lat wcześniej była to co czwarta osoba dorosła. Coraz więcej firm handlowych przenosi swoją działalność do sieci. Jest to o wiele wygodniejsze dla klientów, ponieważ nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy jedno kliknięcie myszką i towar trafia pod drzwi.

W jaki sposób płacić mniej?

Portale aukcyjne oraz sklepy internetowe na krajowym podwórku mają bogaty wybór asortymentu. Mimo to Polacy coraz częściej decydują się na zakupy za granicą. W wielu przypadkach decydują o tym niższe ceny. Często też pożądane produkty nie sposób dostać w Polsce. Każdy szuka okazji, żeby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na podatek VAT i cło, które można ominąć. Rzecz jasna mowa o legalnych sposobach, a nie o nielegalnym przemycie.

Unia Celna

Polska od 2004 roku należy do Unii Europejskiej. Razem z 27 państwami członkowskimi tworzy Unię Celną. W związku z tym na granicach między krajami opłaty celne nie są pobierane. Mamy ustalone wspólne stawki na produkty z państw, które do Unii Europejskiej nie należą. Stawki te są różne i zależą od konkretnych towarów, a w kilku przypadkach nie obowiązują. Chodzi o telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery i konsole do gier. Cło od towarów z tzw. państw trzecich wyznaczone jest przez system TARIC, którego polski odpowiednik to System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR. Więcej informacji o kwotach można uzyskać na stronie internetowej: isztar.mf.gov.pl.

VAT i cło

Zgodnie z prawem za przesyłki o wartości poniżej 150 euro nie zapłacimy cła, a jedynie VAT. Zwolnienia nie stosuje się w przypadku wyrobów alkoholowych, wyrobów tytoniowych oraz perfum i wód toaletowych. Przesyłki do 45 euro mogą być także zwolnione z podatku VAT. Tyczy się to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent. Zazwyczaj sklepy umożliwiają zaznaczenie takiej opcji. Przesyłki muszą również spełniać dodatkowy warunek, czyli nie mogą być przeznaczone do użytku handlowego.

Zwrot podatku

O oszczędnościach można pomyśleć będąc na wakacjach lub wycieczce do państw, które nie należą do UE, np. Ukrainy lub Norwegii. Po dokonaniu zakupu w sklepach oznaczonych napisem “TAX FREE” przysługuje nam zwrot VAT’u. Należy zabrać ze sobą potwierdzenie dokonania transakcji i w miejscu, w którym wyjeżdżamy z danego kraju złożyć wniosek o zwrot, a następnie dołączyć wspomniane potwierdzenie. Pieniądze możemy otrzymać na rachunek bankowy albo od razu w porcie, czy na lotnisku. Trzeba pamiętać, że państwo, gdzie zrobiliśmy zakupy musi posiadać podatek VAT lub inny podobny. Dodatkowo nie dotyczy to wszystkich tych samych produktów, co w Polsce.

W artykule wykorzystano informacje ze strony amersklad.pl – importera odzieży z USA

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kaman pisze:

    Jeżeli kupujecie coś z USA to polecam wam poradnik gdzie macie świetny poradnik na temat ceł (tutaj iherb cło). Bardzo przydatna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>