Niektóre studnie mogą być bardzo głębokie, podczas gdy inne są płytkie. Zapotrzebowanie na wodę waha się od zaledwie kilku litrów do setek. W tym przeglądzie zbadamy czynniki wpływające na wybór właściwej pompy głębinowej do studni.
Obliczanie punktu projektowego.
Punktem konstrukcyjnym pompy głębinowej jest kombinacja ciśnienia, jakie musi wytworzyć pompa i jaki przepływ ma zapewnić pompa przy tym ciśnieniu. Pierwszym czynnikiem jest całkowita wysokość dynamiczna, która jest związana z pionową odległością, którą pompa musi podnieść wodą. Drugi czynnik jest efektem spowolnienia tarcia, gdy woda przepływa przez rury między pompą a domem. Stratę na tarcie oblicza się na podstawie:
-
rozmiaru,
-
długości,
-
rodzaju użytej rury.
Ostatnim czynnikiem jest wymagany przepływ. Jeśli masz dom z 2 sypialniami / 2 łazienkami bez nawadniania, 10-12 l może być wystarczające, ale duże osiedle z dużym krajobrazem może wymagać 50-100 l.
Aby uzyskać punkt projektowy odpowiedni dla pompy studni, wykonawca powinien przejrzeć dane, aby znaleźć właściwą studnię i głębokość wody oprócz oczekiwanego przepływu ze studni. Powinni także spojrzeć na wszelkie raporty z badań studni, które zostały wykonane i zbadać zapotrzebowanie na wodę do mieszkań i kształtowania krajobrazu.
Wybór pompy
Po sprawdzeniu przez wykonawcę pompy studni odpowiednich informacji i ustanowieniu odpowiedniego punktu konstrukcyjnego, istotne są biuletyny techniczne pochylające się nad „krzywymi pomp” od producentów pomp studni. Krzywe pomp są ważne, określają też późniejsze akcesoria do pomp głębinowych. Wiadome jest, że dla każdej pompy, im wyższe ciśnienie, tym niższy przepływ wody. Dokładna analiza tych krzywych pompy wskazuje, która pompa będzie najlepsza dla zastosowania u Ciebie.
Pompa głębinowa jest niezbędnym sprzętem, jeśli chcesz czerpać wodę ze studni, kierować ścieki do kolektora lub podlewać rośliny za pomocą wody stawowej. Prosta w użyciu i wymagająca ograniczonej konserwacji jest możliwa do znalezienia, ale musisz postępować zgodnie z tym przewodnikiem, który może pomóc Ci wybrać idealną pompę.
Jakie są zalety pompy głębinowej?
Główną zaletą pompy głębinowej w porównaniu z pompą powierzchniową lub pompą silnikową jest to, że jest ona w stanie podnosić wodę z większej głębokości – tj. Ponad 7 m. Całkowicie wodoodporna pompa zanurzeniowa jest umieszczona bezpośrednio na dnie wody, oferując kilka zalet.
Mając ją nie będziesz miał nigdy więcej problemów z zalewaniem, ponieważ ciśnienie wody wokół pompy zapobiega zasysaniu powietrza, dzięki czemu unika się uwięzienia powietrza. To też mniej hałasu, ponieważ wszelkie dźwięki lub wibracje są tłumione przez otaczającą wodę. Nie ma też problemu przegrzania silnika – woda, w której znajduje się pompa, chłodzi ją podczas pracy. No i oczywiście sama estetyka – pompa jest zanurzona, więc nie widać jej na powierzchni!
Jeśli używasz pompy do przenoszenia zanieczyszczonych ścieków, skontaktuj się ze specjalistą upoważnionym do pompowania, czyszczenia i przetwarzania wody, która może powodować zanieczyszczenie.