Jakie są oznaki i objawy zaćmy wtórnej?

laser-operation-5091179_960_720„Zaćma” to choroba oczu oznaczająca zmętnienie naturalnej soczewki oka. Zmętniała soczewka powoduje słabe widzenie, a czasami całkowitą utratę wzroku, jeśli nie jest leczona. Rozwój zaćmy jest generalnie związany z naturalnym starzeniem się, ale ta choroba oczu może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym nadciśnieniem, cukrzycą, wcześniejszymi urazami oczu, historią rodzinną i ekspozycją na promieniowanie UV.

Z wiekiem nasze szanse na rozwój zaćmy drastycznie rosną. W wieku 80 lat ponad połowa Polaków ma zaćmę. Występowanie choroby zaćmy doprowadziło do powstania wielu rodzajów operacji zaćmy – od standardowej operacji zaćmy po zaawansowaną laserową operację zaćmy i chirurgię refrakcyjną.

Jednym z zagrożeń związanych z operacją zaćmy jest potencjalny rozwój wtórnej zaćmy po operacji. Ta zaćma wtórna czasami nazywana „następstwem zaćmy”, to stan oka, który występuje po operacji zaćmy. Jest właściwie jednym z najczęstszych powikłań po operacji zaćmy. Ustalono, że u około 20% pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy, wystąpi zaćma wtórna.

Jakie są oznaki i objawy zaćmy wtórnej?

Wtórna zaćma może rozwinąć się w ciągu miesięcy lub lat po zakończeniu operacji zaćmy. Ponieważ zaćma wtórna jest nadal zaćmą, objawy przedmiotowe i podmiotowe są podobne do objawów przedmiotowych i podmiotowych zaćmy pierwotnej (zaćmy, która była początkowo obecna).

Osoba z zaćmą wtórną może doświadczyć objawów takich jak:

-Niewyraźne widzenie
-Trudność w dostrzeganiu pobliskich obiektów
-Trudność w dostrzeganiu odległych obiektów
-Trudność w postrzeganiu kolorów i kontrastów
-Aureole wokół świateł

Po pierwotnej operacji zaćmy lekarz okulista zaplanuje kolejne wizyty kontrolne do sześciu miesięcy po operacji, aby monitorować potencjalny rozwój wtórnej zaćmy. Jeśli przeszedłeś operację zaćmy i zaczynasz doświadczać któregokolwiek z typowych objawów lub oznak – ważne jest, aby powiadomić o tym swojego okulistę.

Co powoduje wtórną zaćmę?

Zaćma wtórna występuje, gdy białko zaczyna gromadzić się na tylnej torebce soczewki oka. Tylna torebka soczewki to torebka w tylnej części oka, która zawiera sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową wszczepioną podczas operacji zaćmy.

Aby wszczepić soczewkę wewnątrzgałkową i usunąć naturalną mętną soczewkę, chirurg okulista wykonuje nacięcie z przodu torebki. Tylna torebka lub tył torebki pozostanie na miejscu, aby utrzymać nową soczewkę.

U niektórych pacjentów komórki nabłonkowe poprzedniej soczewki naturalnej nadal pozostają w torebce tylnej. Z biegiem czasu te komórki będą się namnażać i skupiać razem, co powoduje zmętnienie torebki i utrudnia dostęp światła do siatkówki. Zatem skupisko komórek nabłonka będzie utrudniać widzenie, prowadząc do zmętnienia torebki soczewki i mglistego widzenia.

Kto jest zagrożony wtórną zaćmą?

Prawie niemożliwe jest przewidzenie, u kogo wystąpi zaćma wtórna, ale jeden czynnik ryzyka jest pewien – aby dana osoba rozwinęła zaćmę wtórną, musiała mieć pierwotną zaćmę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>