Praca w Austrii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

praca-za-granica-austria

Życie w Austrii przyciąga coraz więcej Polaków. Wiedeń wygrywa we wszelkich rankingach najlepszego miasta do życia, a zarobki są niezwykle atrakcyjne. Jeżeli decyzja o zamieszkaniu w Austrii na dłużej została już przez Ciebie podjęta – musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Poniżej znajdują się najważniejsze rzeczy, z którymi warto zaznajomić się przed wyjazdem.

Przeprowadzka do Austrii – co musisz wziąć ze sobą

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście ważny dowód osobisty lub paszport, który umożliwi Ci przekroczenie granicy. Nawet jeżeli podróżujesz samochodem, często zdarzają się wyrywkowe kontrole. Obowiązują również ograniczenia przewozu wyrobów tytoniowych i alkoholu (110l piwa czy 90l wina). Warto też zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne i prywatne (jeżeli masz już znalezioną pracę i podpisaną umowę z pracodawcą, warto sprawdzić czy oferuje to w umowie).

Meldunek w Austrii

Jeżeli dopiero szukasz pracy na terenie tego kraju, to z pewnością nie masz jeszcze zakwaterowania. A to w Austrii niezwykle istotna kwestia. Lokalne prawo nakazuje zgłosić każdy dłuższy pobyt powyżej 3 dni. Należy zrobić to w najbliższym urzędzie, pokazać dowód osobisty i wypełnić formularz potwierdzający tożsamość. Po chwili otrzymasz dokument informujący o akceptacji Twojego zameldowania, który przyda się w poszukiwaniu pracy, chęci otrzymania kredytu czy obywatelstwa. W Austrii obowiązuje również opłata za kościół, dla osób wyznania katolickiego – 1,1% od rocznego dochodu. Jeżeli jesteś niewierzący, opłata Cię nie dotyczy.

Mieszkanie w Austrii

business-861325_640Zakwaterowanie w przypadku dłuższego pobytu wiąże się z wysokimi opłatami. Przede wszystkim należy wpłacić zwrotną kaucję równowartą kosztowi najmu na dwa lub trzy miesiące. Równie wysoka jest opłata dla biura za podpisanie kontraktu, a tej już niestety z powrotem nie otrzymujemy. Na szczęście nie każde mieszkanie jest objęte dodatkową prowizją dla agencji nieruchomości, dlatego warto poszukać właśnie takiego.

Koszty wynajmu mieszkania są ściśle związane ze standardem i lokalizacją (jak w większości przypadków). Przykładowo – dwupokojowe mieszkanie w dobrym standardzie w większych miastach to wydatek rzędu 800-1000 euro miesięcznie. Wiadomo, im większe miasta i lepsza lokalizacja tym drożej. Jednak z reguły trzeba się przygotować na wydatek min 1000 euro na miesiąc za całe mieszkanie.

Większość miejsc parkingowych w mieście czy przy miejscach zamieszkania jest płatna, dlatego Austriacy jeżdżą po mieście rowerami. To zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Oferty pracy w Austrii

Z pewnością docenisz fakt, że w Austrii nie ma obowiązku wnioskowania o pozwolenie na podjęcie pracy. Posiadając meldunek i podstawowe dokumenty możesz od razu zacząć szukać pracy. Oferty pracy w Austrii pojawiają się w lokalnych gazetach i w Internecie. W większości są napisane w języku niemieckim, ale zdarzają się również te pisane po angielsku. Standardowy czas pracy to 40 godzin tygodniowo, a średnia zarobków to ok. 2000 euro (dane z 2018 roku) miesięcznie. Wiele czynników ma wpływ na zarobki w Austrii, ale przeważnie jest to właśnie wymieniona kwota.

Początki w obcym kraju są zawsze trudne. Jednak po upływie paru tygodni, znalezieniu pracy i mieszkania oraz zapoznaniu się z kulturą i zwyczajami danej narodowości życie staje się przyjemniejsze. Zwłaszcza w Austrii, która mimo wysokich kosztów mieszkania i podstawowych produktów –  gwarantuje wysokie zarobki. W niektórych zawodach niekiedy trzykrotnie większe niż w Polsce.

źródło zdjęcia: freepik.com

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>