W jaki sposób zarządzać firmowymi finansami? Porady dla przedsiębiorców.

pexels-photo-1288483

Bez dobrego zarządzania firmowymi finansami żaden biznes nie jest w stanie funkcjonować. Jak w takim razie zarządzać finansami? Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą Ci pomóc.

Zarządzanie finansami to jeden z ważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Szkoda, że tak wielu z nich o tym zapomina, skupiając się przede wszystkim na zarabianiu pieniędzy. A to właśnie od sposobu gospodarowania firmowymi finansami zależy, czy biznes będzie dobrze prosperował. I tak naprawdę, już od rozpoczęcia działalności powinno się dbać o firmowe finanse, tak aby mieć zdolność do inwestycji i terminowego regulowania swoich zobowiązań. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Co wpłynie na dobre zarządzanie finansami? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Wystarczy, że się do nich zastosujesz, a gwarantuję, że zarządzanie firmowymi finansami będzie o wiele łatwiejsze.

Dbaj o płynność finansową

Przede wszystkim powinieneś zadbać o płynność finansową swojej firmy. Już na etapie rozkręcania działalności powinieneś dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób zapewnisz swojej firmie przychody. Oczywiście należy uwzględnić także wszelkiego typu wydatki związane z prowadzonym biznesem, w tym np. pensje pracowników, podatki, składki etc. W trakcie prowadzenia firmy powinieneś także korzystać z innych rozwiązań, które pomogą Ci w utrzymaniu płynności finansowej. Zastanawiasz się jakich? Bardzo ciekawymi narzędziami może okazać się kredyt obrotowy lub leasing.

Załóż konto firmowe

Niektórzy decydują się połączyć konto osobiste z kontem firmowym i to ogromny błąd. Kiedy miewasz pieniądze firmy z prywatnymi, to znacząco wpływa na zarządzanie zgromadzonymi środkami. Przede wszystkim możesz mieć trudności w oddzieleniu prywatnych środków od firmowych. O wiele lepiej założyć osobne konto firmowe i z niego obsługiwać firmowe rozliczenia.

Terminowe regulowanie należności

Pamiętaj także o tym, by wszystkie należności regulować w wyznaczonym terminie. To, jak postrzegają Cię potencjalni kontrahenci, wpływa na ogólną opinię o firmie, więc niedotrzymywanie terminów sprawi, że nikt nie będzie chciał robić z Tobą interesów. Tego raczej byś nie chciał? Poza tym ilość czasu na uregulowanie należności wobec kontrahentów regulowane są przepisami. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, lepiej pilnuj, by zawsze należności były spłacone w terminie. W razie problemów finansowych zawsze możesz poprosić o odroczenie płatności lub skorzystać z kredytu.

Dobrze inwestuj pieniądze

Jeśli postanowisz wykorzystać zebrane środki na inwestycje, to pamiętaj, by robić to rozważnie. Przede wszystkim określ priorytety swojej firmy. Uwzględnij, czy w danej chwili nie trzeba kupić jakichś sprzętów, wprowadzić nowych udogodnień itp. Następnie oszacuj, ile będzie Cię to kosztować i pamiętaj, by na koncie zostawić środki, które pozwolą pokryć bieżące wydatki firmy. Jeśli zdecydujesz się na inwestycje poza firmą, upewnij się, że są one całkowicie bezpieczne. Na rynku niestety czyha wielu oszustów, którzy próbują przyciągnąć przedsiębiorców.

Artykuł opracowany wspólnie z https://www.habza.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>