Wybieramy szafki ubraniowe bhp

142066307364972700 (1)

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wyposażenia pomieszczeń socjalnych w szczególności szatni oraz jadalni. Wskażę gdzie szukać obowiązujących przepisów określających wymagania techniczne dotyczące pomieszczeń szatni i jadalni. Zacznijmy od pytań.

1.Jakie szafki bhp spełniają wymagania narzucone przez przepisy oraz stosowne służby sanitarne kontrolujące Wasz Zakład?

2.Jakie modele szaf ubraniowych są dostępne na rynku?

3.Jakim warunkom technicznym powinny odpowiadać szatnie?

Rodzaje szaf ubraniowych

Producenci mebli metalowych socjalnych oferują kilkanaście rodzajów szaf ubraniowych. Różnią się rodzajem blachy, z której są wykonane (może to być blacha stalowa, blacha ocynkowana lub blacha nierdzewna), konstrukcją oraz wyposażeniem. Jakie zatem szafy ubraniowe powinieneś wybrać do twojego zakładu?

szkiełkowanieZe względu na koszty najistotniejsze jest ustalenie czy przepisy sanitarne nakładają na twój zakład obowiązek stosowania szaf z blachy nierdzewnej. Jeżeli działasz w gastronomii lub w przetwórstwie spożywczym masz dużą szansę, że tak właśnie będzie. Jednak zanim zamówisz szafki bhp do szatni w twoim zakładzie upewnij się czy na pewno musisz kupić szafy z blachy nierdzewnej. Są one kilkakrotnie droższe. Skontaktuj się z kompetentną osobą w instytucji dopuszczającej do ruchu Twój zakład ( np. Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Weterynaryjna, itp.). Wykaż ograniczone zaufanie do pierwszej odpowiedzi, szczególnie jeśli będzie niezadowalająca. Często, po dokładniejszym zapoznaniu się ze specyfiką zakładu, umiejscowienia szatni i wielu innych czynników inspektorzy sanitarni wyrażają zgodę na stosowanie szaf z blachy stalowej. Może dzięki temu zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy zł.

Przyjmijmy, że już wiemy, z jakiej blachy mają być szafki ubraniowe. Pozostaje teraz wybrać odpowiedni model szafy ze względu na konstrukcję i wyposażenie. Obecnie na rynku występuje kilkanaście rodzajów szafek ubraniowych bhp. Większość producentów ma w swojej ofercie szafki ubraniowe z przegrodą w komorze ubraniowej służącą do oddzielenia odzieży roboczej od odzieży osobistej pracownika oraz szafki bez przegrody, szafy ubraniowe z drzwiami w kształcie litery L oraz szafki ubraniowe skrytkowe, zobacz tutaj. Szafki bhp typu L oraz szafki skrytkowe pozwalają urządzić szatnie dla dwukrotnie większej liczby osób na tej samej powierzchni pomieszczenia. Ponadto w ofertach producentów znajdujemy szafki ubraniowe ze skośnym daszkiem, szafy ustawiane na podstawach zintegrowanych z ławką do siedzenia, szafy na cokole lub na nogach. Inny model szaf to wieloosobowe zestawy szatniowe ( dla 5, 10 lub 15 osób) bez drzwi w formie obudowanego wieszaka połączonego z ławką oraz ze skrytkami na rzeczy osobiste. Są to tak zwane zestawy szatniowe otwarte dla pięciu, dziesięciu lub piętnastu osób. Zestawy otwarte występują w dwóch wersjach. Produkowane są ze schowkami lub bez schowków.

Szafki ubraniowe ze skośnym daszkiem

Do zakładów o wysokich wymaganiach sanitarnych polecamy szafki ubraniowe ze skośnym daszkiem na podstawach z ławką. Podstawy umożliwiają utrzymanie czystości w szatni, również pod szafami. Skośny daszek uniemożliwia gromadzenie śmieci oraz przypadkowych przedmiotów na szafkach oraz ułatwia odkurzanie górnych powierzchni. Do szatni przepustowych polecam Zestawy Szatniowe otwarte stosowane są najczęściej w części przeznaczonej na odzież roboczą (ochronną). W szatniach przepustowych w części przeznaczonej na odzież osobistą pracowników stosuje się najczęściej tradycyjne szafy ubraniowe bez przegrody. Zestawy otwarte często stosowane są w zakładach przetwórstwa mięsnego do wieszania fartuchów gumowych.

Wymagania techniczne dotyczące pomieszczeń socjalnych takie jak: powierzchnia, wentylacja, wysokość itp. znajdziecie w Załączniku NR 3 do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

—————————————————————-

Artykuł powstał we współpracy z firmą Metalica – meble metalowe

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>