Jedną z kluczowych cech profesjonalisty jest przestrzeganie rygorystycznego zestawu wskazówek etycznych. Kiedy ktoś zbytnio odchodzi od standardów etycznych, podważa się jego wiarygodność i osąd – branża księgowości nie jest wyjątkiem.
Ustal oczekiwania
W branży księgowej wiele organizacji publikuje własne wytyczne etyczne. Kodeksy postępowania jednak zawsze mają kilka wspólnych cech. Niektóre kodeksy etyczne, takie jak porozumienia międzyinstytucjonalne, są zwięzłe i mają tylko dwie strony. Inne wymagają nie tylko zgody na członkostwo w organizacji, ale także wstępnych i okresowych egzaminów etycznych w celu utrzymania licencji. Wiele państw egzekwuje również własne kodeksy etyki zawodowej. Te egzaminy z etyki mają na celu upewnienie się, że kandydaci na księgowych i praktycy rozumieją wymagania licencyjne.
Cel i powód
Księgowi mają do czynienia z intymnymi szczegółami finansowymi osób i organizacji. Niektórzy mają możliwość przeprowadzania transakcji wartych miliony, a inni pomagają w zabezpieczaniu funduszy emerytalnych kierowców taksówek i pracowników socjalnych.
Kodeksy etyczne to fundamentalne zasady, których przestrzegają specjaliści w branży, jaką jest księgowość Katowice , aby:
- ulepszyć swój zawód,
- utrzymać zaufanie publiczne,
- wykazać się uczciwością.
Osoby, które dołączają do organizacji i zdobywają referencje, aby zaprezentować się publicznie jako księgowi – zawsze starają się chronić reputację zawodu.
Niestety nie każdy, kto pracuje w branży księgowej, jest godny zaufania. Codziennie dochodzi do naruszeń zaufania publicznego i prywatnego, a rozwiązywanie dylematów etycznych nie zawsze kończy się korzystnie. Warto więc zwrócić uwagę na kilka obszarów, które zasługują na uwagę każdego, kto rozważa podjęcie pracy w zawodzie księgowym.
Niezależność i obiektywizm
W zawodzie księgowym etyka i niezależność idą w parze. Kluczowym elementem zaufania jest podejmowanie bezstronnych decyzji i zaleceń, które przynoszą korzyści klientowi. Konflikty interesów, na przykład, ekspozycja popytu zgodnie z wytycznymi dotyczącymi niezależności są tutaj godne rozważenia. Czerpanie korzyści ze sprzedaży jednego produktu finansowego zamiast innego może prowadzić do uprzedzeń, które wypaczają doradztwo finansowe dla klienta.
Aby zachować obiektywizm i niezależność, należy również zadbać o to, aby zalecenia nie podlegały wpływom zewnętrznym. Zawodowy osąd księgowego jest zagrożony, jeśli podporządkuje on swój osąd komuś innemu.
Uczciwość
Okazywanie uczciwości oznacza otwartość i uczciwość we wszystkich relacjach biznesowych i zawodowych. Dbanie o uczciwość wymaga, aby księgowi nie wiązali się z informacjami, co do których podejrzewają, że są istotnie fałszywe lub wprowadzające w błąd – lub które wprowadzają w błąd przez zaniedbanie.
Poufność
Ujawnienie informacji finansowych lub ujawnienie dyspozycji potencjalnego połączenia przez księgowego bez wyraźnej zgody narusza zaufanie, które jest podstawą stosunku zawodowego – chyba że istnieje ku temu prawny lub zawodowy.