Biuro we własnym domu? Plusy i minusy

-1x-1

Wiele osób, które decydują się na prowadzenie własnej działalności, wybierają pracę w domu. Firma w domu jest możliwa w przypadku szczególnie tych osób, które pracują przez internet. Nie muszą one bowiem wynajmować żadnego lokalu do prowadzenia działalności. Warto jednak pamiętać, że biuro w domu ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Własna firma w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim można sobie urządzić miejsce pracy w taki sposób, jak nam się podoba. Nie mamy żadnego szefa nad głową i nie trzeba dostosowywać się do odgórnych zarządzeń. Prowadzenie firmy w domu pozwala również sporo ograniczyć koszty prowadzenia działalności – nie trzeba wynajmować, remontować czy urządzać żadnego lokalu, a wszystkie sprawy można załatwiać zwykle drogą mailową.

Biuro w domu ma sporo zalet

Prowadzenie biura w domu to także komfort i wygoda – nie jesteśmy uwiązani godzinami pracy, możemy wykonywać obowiązki zawodowe wtedy, gdy nam się podoba (oczywiście także zgodnie z terminami). Nie trzeba już o ósmej rano być przy biurko i można sobie robić częste przerwy. Pod tym względem praca w domu jest o wiele bardziej wygodna i komfortowa niż praca na etacie. Aby jednak choć w pewnym stopniu oddzielić życie zawodowe od prywatnego, dobrze jest zorganizować sobie wydzielone biuro, które będzie służyło wyłącznie do celów zawodowych. Można wykorzystać do tego całe pomieszczenie lub chociaż jego część. Biuro w domu powinno być tak urządzone, aby zapewniało wygodną pracę i nie znajdowały się w nim żadne elementy rozpraszające. A to poważny minus pracy w domowych warunkach – o wiele trudniej się skupić na pracy, gdy jest tyle elementów, które mogą rozpraszać uwagę.

Zadbaj o szybki i sprawny internet

speed testPracując w domu warto również zadbać o sprawny i szybki internet, który najczęściej jest niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Bez internetu w wielu branżach nie da się pracować, gdyż niezbędny jest stały kontakt z klientami czy kontrahentami. Jeśli wydaje się Tobie, że Twój internet nie chodzi tak szybko, jak powinien, zmierz prędkość internetu i porównaj wynik z tym, co w umowie obiecuje dostawca. Jeśli różnica jest spora, warto rozważyć zmianę operatora i zdecydować się na taką opcję, która nie będzie powodowała żadnych problemów z szybkością działania sieci.

Praca w domu może mieć tez wady

Osoby, które od dłuższego czasu pracują w domu, zauważają nie tylko korzyści, ale również ciemniejsze strony takiej formy prowadzenia działalności. Przede wszystkim, mamy ograniczony kontakt z ludźmi. Polega on głównie na rozmowach mailowych czy telefonicznych. Wiele osób, które z etatu w gwarnej firmie przechodzą na własną działalność w domu często ma problem z przestawieniem się na pracę w nieco innych warunkach. Na początku jest zbyt cicho i pojawiają się problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Kto przyzwyczaił się do pracy w hałasie, może mieć problem z poradzeniem sobie z ciszą. Kolejnym problemem przy pracy w domu może być brak motywacji i samodyscypliny. Aby pracować we własnych czterech ścianach trzeba być osobą dobrze zorganizowaną, sumienną i odpowiedzialną. Nie sprawdzi się w tej pracy osoba, która lubi odkładać wszystko na potem lub musi mieć kogoś, kto będzie stał nad głową i poganiał. Wszystkich terminów trzeba pilnować samodzelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>