Jak wykonać wniosek o dotacje z PUP

pexels-photo-273222

Jeżeli pragniemy uzyskać dotacje na otwarcie własnej firmy, należy złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Pracy w którym jesteśmy zarejestrowani. Każda placówka ma nieco inny wzór dokumentów i inny regulamin, pierwszym krokiem będzie więc wejście na stronę swojego PUP i pobranie stosownych załączników.
W niektórych Urzędach Pracy biznes plan jest wbudowany we wniosek, w innych stanowi osobny załącznik. Niektóre Urzędy Pracy dodatkowo określają wielkość czcionki, zaokrąglanie kwot, maksymalną liczbę stron itp. Należy się do nich bezwzględnie stosować, jeżeli jednak nie ma tego typu instrukcji, należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  • Wniosek / biznes plan wypełniamy na komputerze, lub wyraźnym drukowanym pismem.
  • Wypełniamy wszystkie strony i pola. W przypadku gdy dany element nas nie dotyczy wpisujemy „nie dotyczy”.
  • We wszystkich wskazanych miejscach należy się podpisać własnoręcznie, długopisem koloru innego niż kolor druku.
  • Każda strona wniosku powinna być parafowana. Jeżeli wprowadzamy jakieś zmiany już po wydrukowaniu, wszelkie wykreślenia również powinny być parafowane.
  • Wniosek i załączniki – powinny być trwale zszyte w sposób uniemożliwiający zgubienie którejś ze stron (najlepiej całość dokumentacji bindować)
  • Kwota dofinansowania powinna się dokładnie zgadzać z sumą wszystkich wydatków przewidzianych z dotacji.
  • Wszystkie wydatki z dofinansowania powinny być planowane w kwocie brutto, bez względu na to czy firma będzie płatnikiem VAT, czy też nie. Generalnie nie można uzyskać później zwrotu VAT od przeprowadzonych z dotacji wydatków. W przypadku uzyskania takiego zwrotu umowa zawierana z PUP nakazuje zwrócić równowartość tej kwoty Urzędowi Pracy.
  • Każdy wydatek z dotacji musi być uzasadniony z punktu widzenia planowanej działalności. Jeżeli np. planujemy uruchomić firmę budowlaną – Urząd Pracy raczej nie pozwoli nam zakupić bardzo drogiego komputera, lub ekspresu do kawy. Jeżeli jednak zakres usług będzie obejmował np. projektowanie z wykorzystaniem zawansowanych aplikacji typu AutoCAD i przewidujemy prowadzenie biura otwartego dla klientów w miejscu innym niż miejsce zamieszkania – jest szansa iż PUP wyrazi zgodę na zakup tego typu sprzętu.
  • Informacje dotyczący branży, sytuacji na rynku i firm konkurencyjnych powinny być uzasadnione w oparciu o obiektywne źródła zewnętrzne. Nie możemy poprzestać na sformułowaniu: „Na lokalnym rynku istnieje duże zapotrzebowanie na usługi budowlane i jest mała konkurencja”. Należy uzasadnić takie zdanie, wskazując np. liczbę prowadzonych inwestycji, ogólną wartość produkcji budowlano montażowej w danym obszarze, możemy się również odnieść do planu zagospodarowania przestrzennego oraz danych statystycznych GUS. W przypadku firm konkurencyjnych ich liczbę możemy łatwo określić w oparciu o Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, dostępną dla każdego online.
  • Przedstawiając wszelkie wyliczenia w zakresie prognozowanego rachunku zysków i strat powinniśmy być konkretni. Wyjaśnić skąd wzięła się każda podana kwota. Na jakich założeniach opiera się prognoza przychodów. Dlaczego wybraliśmy taką a nie inną formę opodatkowania itp.

Odpowiednie wykonanie wniosku o dotacje wymaga sporego zaangażowania, w szczególności w przypadku osób które nie mają w tym względzie doświadczenia. Nie powinno się tego zostawiać na ostatni moment. Nawet w przypadku osoby z dużym doświadczeniem, wymaga to 2-3 dni pracy.

Autor: Michał Świderek

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>