Jakie dokumenty są konieczne do zawarcia umowy pożyczkowej?

signature-962358_640

Dokumenty wymagane przy zawieraniu pożyczki chwilówki zostały ograniczone do minimum, aby proces przebiegał sprawnie i umożliwiał szybką decyzję pożyczkową. Podstawą jest przede wszystkim dokładne wypełnienie wniosku i podanie kilku kluczowych informacji, które zostaną wykorzystane przy ocenie zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o pożyczkę jest zawsze kluczowa przy wydawaniu decyzji. To gwarancja dla pożyczkodawcy, że otrzyma zwrot przelanych na wskazane konto pieniędzy. Mimo że instytucje sektora pozabankowego są bardzo elastyczne, pożyczki nie otrzyma każdy.

Dokumenty konieczne przy rejestracji

W Moneyman.pl, do zarejestrowania się na portalu pożyczkowym, konieczne jest przygotowanie jedynie dowodu osobistego i numeru PESEL. Dokument potwierdza obywatelstwo, a PESEL wiek osoby ubiegającej się o pieniądze i możliwość jej weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Podczas tworzenia własnego profilu pożyczkodawca prosi również o podanie telefonu, weryfikację aktualnego rachunku bankowego i podanie nazwy obecnego pracodawcy. Czy jest to konieczne? W niektórych sytuacjach wymagana może okazać się weryfikacja miejsca pracy, jako potwierdzenie zatrudnienia i wynikających z niego dochodów, które są najlepszą gwarancją terminowej spłaty długu (zwłaszcza jeśli jest w dużej kwocie). Wyklucza to również działanie osób trzecich, przed którymi musi zabezpieczać się dostawca pożyczek online. Wiarygodność klienta jest najlepszą rekomendacją dla pożyczkodawcy. Dlatego też nie wymaga on przedłożenia rocznego zeznania podatkowego jakim jest formularz PIT.

Dlaczego weryfikacja jest prostsza niż w przypadku instytucji bankowych?

Uproszczony proces weryfikacji pożyczkobiorcy jest prostszy głównie dlatego, że instytucje udzielające chwilówek nie podlegają prawu bankowemu obowiązującemu w Polsce. Tradycyjne firmy działające na rynku usług finansowych muszą postępować zgodnie z procedurami, które nierzadko są znacznie dłuższe, a warunki niemożliwe do spełnienia dla wielu klientów. Dostawca chwilówek sam bierze na siebie możliwe ryzyko braku zwrotu pieniędzy i zabezpiecza się właściwymi opłatami za udzielenie kredytu. Tego samego zabezpieczenia bank dokonuje na podstawie weryfikacji dokumentów, w tym zeznania PIT (przy dużych umowach często wymagane jest również zeznanie współmałżonka), zabezpieczenia np. w postaci hipoteki czy dokładnego wskazania innych kredytów. Sprawia to, że proces ubiegania się o pieniądze jest dłuższy i wymaga niekiedy kilku wizyt w banku, zanim wniosek zostanie poprawnie wypełniony, a dokumentacja uzupełniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>