Tworzywa sztuczne w przemyśle

rozdzielnica elektrycznaW ciągu ostatniej dekady budownictwo zmieniło się nie do poznania. Intensywny rozwój wszystkich niemal dziedzin budownictwa stał się możliwy dzięki zastosowaniu nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Z całą pewnością można stwierdzić, że tworzywa sztuczne zmieniły nasz świat. Pierwszym odkrytym w pełni syntetycznym materiałem jest celuloid opracowany już w 1855 roku przez Alexandra Parksa, brytyjskiego metalurga i wynalazcę. Ten termoplastyczny materiał stał się prekursorem mnóstwa innych substancji, które z czasem zrewolucjonizowały niemal wszystkie gałęzie masowego przemysłu. Obecnie najróżniejsze tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane w takich dziedzinach jak budownictwo, motoryzacja, reklama czy medycyna. Do wielu zdumiewających cywilizacyjnych osiągnięć zapewne by nie doszło, gdyby nie możliwość wykorzystania tworzyw sztucznych. Na przykład loty kosmiczne stały się możliwe między innymi dzięki zastosowaniu poliwęglanu, który jest do tej pory wykorzystywany w budowie kasków dla kosmonautów oraz poliuretanu, z którego w Nasa opracowano tak bardzo popularną obecnie piankę memory. Tworzywa sztuczne mają także ważne zastosowanie w elektrotechnice najczęściej jako materiały elektroizolacyjne. Osłony aktualnie wykorzystywanych kabli i przewodów są wykonywane z odpornych na działanie wody PVC i polietylenu. Dzięki temu instalacje elektryczne mogą być układane bezpośrednio w ziemi bez stosowania dodatkowych osłon. Stosowane powszechnie w budynkach instalacje elektryczne opierają się przede wszystkim na elementach wykonanych z tworzyw sztucznych tj. puszki na gniazdka, włączniki światła, izolacje przewodów elektrycznych, płyty montażowe, tablice rozdzielcze itp. Różnego rodzaju tworzywa sztuczne są także niezbędne w rozwoju tak powszechnej obecnie elektroniki, do produkcji tzw. drukowanych płytek stosuje się właśnie między innymi syntetyczne tworzywa różnego typu.

Wyjątkowe parametry poliwęglanów

Jednym z powszechnie stosowanych sztucznych tworzyw jest występujący w różnej formie poliwęglan (poliwęglan lity oraz poliwęglan komorowy). Popularność tego materiału wynika z jego wyjątkowej przepuszczalności światła (przezroczystości) przy jednoczesnej bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz niewielkiej wadze. To właśnie z poliwęglanu wykonywane są nowocześnie wyglądające przezroczyste ściany lub nawet całe budowlane konstrukcje. Materiał ten jest wykorzystywany do rozmaitych lekkich zadaszeń balkonów, tarasów, werand, ogrodów zimowych, szklarni czy dużych krytych obiektów sportowych. Poliwęglan jest stosowany w budownictwie także do produkcji niezwykle wytrzymałych antywłamaniowych szyb. Ze względu na to, że tego typu szyby bardzo trudno jest zbić, nazywane są one ‘bezpiecznymi szybami’. Jednocześnie poliwęglan jest materiałem bardzo łatwym w obróbce, łatwo jest go ciąć oraz wywiercać w nim otwory co sprawia, że znakomicie się nadaje do produkcji rozmaitych elementów mających zastosowanie w wyposażeniu wnętrz.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą

Techplast
Dystrybucja tworzyw sztucznych

Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
(+48) 530 067 003

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Stefan pisze:

    A mi bardzo podobają się ogrody zimowe przy domach, czy do ich montażu używa się https://techplast.group/pl/prod/branza-budowlana/poliweglan-komorowy-i19? Jak taka budowla zachowuje się w zimie przy opadach śniegu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>