Kupno mieszkania u dewelopera to dla wielu osób spełnienie marzeń i jedna z największych życiowych inwestycji. Warto więc zadbać o to, by wszystkie formalności były dopięte na ostatni guzik. Osoby, które kupują mieszkania dopiero budowane lub świeżo powstałe muszą pilnować wielu kwestii, także związanych z własnością mieszkania.
W umowach z deweloperami bardzo często funkcjonuje pojęcie własność hipoteczna. Jest ono dla wielu osób niezrozumiałe i obawiają się, że kupując mieszkanie o takim statusie mogą mieć później różne problemy. W rzeczywistości jednak pod tym pojęciem kryje się po prostu odrębna własność lokalu mieszkalnego. Deweloperzy zakładają najczęściej, że ich klienci musza zaciągnąć kredyt hipoteczny, aby stać się właścicielami nowego M, stąd też funkcjonuje taka nazwa. Nie ma się więc czego obawiać i można spać spokojnie – mieszkanie zakupione ze statusem własności hipotecznej jest po prostu nasze.
Wiele problemów z deweloperami
Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym od dewelopera, warto uważnie wybierać nie tylko lokalizację czy konkretne budynki, ale również dewelopera. Obecnie na rynku budownictwa mieszkaniowego funkcjonuje wiele firm, nie wszystkie jednak realizują swoje usługi na tak samo wysokim poziomie. Zdarzają się jeszcze, niestety, deweloperzy, którzy sprzedają mieszkania na etapie dziury w ziemi, a następnie zwijają interes pozostawiając swoich klientów bez mieszkań i bez pieniędzy. Dlatego o wiele bezpieczniejszy jest zakup mieszkania, które już faktycznie istnieje i można w nim zamieszkać od razu po podpisaniu umowy i dopełnieniu wszelkich formalności. Warto również sprawdzić konkretnego dewelopera – jakie ma opinie, jak długo działa na rynku mieszkaniowym, czy zrealizowane przez niego obiekty są w dobrym stanie technicznym, a ich mieszkańcy zadowoleni z inwestycji. Dzięki temu można ograniczyć wiele błędów czy zaniechań, które mogłyby pojawić się dopiero po zakupie mieszkania.
Zanim podpiszesz umowę
Zanim podpiszemy umowę z deweloperem na zakup mieszkania, należy na początku bardzo dokładnie je obejrzeć, z uwzględnieniem wszystkich zapisów, które znalazły się w umowie. Kupujący ma prawo żądać od dewelopera naprawy wszystkich usterek, nieścisłości i awarii, jakie zauważy w trakcie odbioru mieszkania. Na taki odbiór najlepiej umawiać się wtedy, gdy za oknem jest jasno, w świetle dziennym można bowiem zobaczyć o wiele więcej niedoróbek i usterek niż przy świetle lamp. Jeszcze lepiej, gdy odbieramy mieszkanie w towarzystwie osoby, która ma jakąś wiedze w tym temacie. Dzięki temu można mieć pewność, że zauważymy wszelkie niedociągnięcia. Przed podpisaniem umowy z deweloperem trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać, wraz ze wszystkimi załącznikami czy aneksami. Jeśli w treści pojawiają się jakiekolwiek nieścisłości czy zagadnienia, które są dla nas niezrozumiałe, należy poprosić przedstawiciela dewelopera o ich wyjaśnienie.
Artykuł opracowano wspólnie z serwisem https://www.gemma.waw.pl/