Często pracujesz po godzinach? Jakie warunki pracy powinien zapewnić Ci pracodawca?

lighting-at-work-led-office-lights

W wielu firmach praca nie kończy się po standardowych, etatowych ośmiu godzinach. Bardzo często trzeba zostać dłużej, aby dokończyć wszystkie pilne obowiązki. Oczywiście, warto również zadbać o to, by pracodawca płacił odpowiednio za pracę poza standardowymi godzinami.

Praca po godzinach zdarza się w wielu branżach. Nie każdy ma ten komfort, że równo po ośmiu etatowych godzinach może wyjść do domu i nie myśleć o pracy do następnego dnia. Praca po godzinach, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno i szaro, wymaga jednak przede wszystkim dobrego oświetlenia.

Praca po godzinach wymaga dobrego oświetlenia miejsca pracy

Pracodawca ma wobec swoich pracowników wiele obowiązków. Jedne wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, inne po prostu powinny zapewniać komfort i wygodę na stanowisku pracy. Nie od dziś wiadomo, że im wygodniejsze miejsce pracy, tym wydajniejsza i bardziej efektywna będzie praca osób na nim się znajdujących. W przypadku pracy po godzinach najważniejsze są kwestie oświetlenia. Szybko robi się ciemno i nawet, jeśli w biurze jest sporo okien, światła dziennego z pewnością nie wystarczy. Konieczne jest więc odpowiednie oświetlenie sztuczne. W biurze powinny znajdować się lampy główne, które będą zapewniały odpowiedni dopływ światła do każdej części pomieszczenia. Przydadzą się również mniejsze lampki, które oświetlą doskonale każde stanowisko pracy.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oświetlenia led, które jest o wiele lepsze pod względem ekonomicznym niż zwykłe lampy. Lampy czy oprawy led pobierają z sieci elektrycznej niewiele energii, dzięki czemu pozwalają na spore oszczędności. Co więcej, dają dosyć łagodne światło, które nie razi w oczy, a jednak zapewnia właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Lampy led są również o wiele trwalsze niż standardowe żarówki – pracują bezproblemowo nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Daje to kilka lat spokoju bez konieczności wymiany zużytej żarówki na nową.

Zadbaj także o oświetlenie na zewnątrz budynku

W oświetleniu biura ważne jest nie tylko oświetlenie wewnętrzne, ale również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia na zewnątrz posesji. W tym celu warto zadbać o lampy, które będą znajdowały się na elewacji. Oświetlenie elewacji to szeroki wybór specjalistycznych i wysokiej jakości lamp i opraw, dzięki którym bez problemu można oświetlić każdy budynek. Planując oświetlenie elewacyjne warto pamiętać, że lampy będą narażone o wiele bardziej zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci, wody deszczowej czy mrozu. Lampy przeznaczone do umieszczenia na zewnątrz powinny mieć odpowiednie parametry techniczne, mieć podwyższoną odporność na wilgoć oraz na uszkodzenia. Dzięki temu w niezmienionym stanie będą działały przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>