Plusy i minusy pracy w banku

praca-w-banku

Praca w banku do dziś kojarzy się z wykonywaniem jednych z najbardziej prestiżowych profesji. Wyborem takiego zawodu kieruje głównie chęć wykonywania w miarę lekkiej pracy biurowej. Osoby, które je wybierają, charakteryzują się zwykle dużą umiejętnością interpersonalną oraz szczególną determinacją w osiąganiu celów. Praca ta faktycznie może dać nam dużo satysfakcji, okazać się lekką fizycznie, ale ma też swoje minusy.

Plusy pracy w bankowości

Najniższym stanowiskiem, jakie możemy zajmować w banku, jest stanowisko młodszego specjalisty do spraw sprzedaży lub doradcy klienta. Taką pracę może podjąć każdy, kto posiada wykształcenie średnie i zaliczoną maturę. Jest to faktycznym plusem dla każdego, kto chciałby zacząć pracę w bankowości. Dodatkowo, potencjalny kandydat na takie stanowisko powinien wykazywać się dużą komunikatywnością, otwartością, samodzielnością, zdolnościami zarówno negocjacyjnymi jak i prezentacyjnymi oraz stałą gotowością do uczenia się. Dzięki temu możemy odnieść sukces zarówno zawodowy, jak i osobisty. Podstawowym zadaniem osoby na stanowisku doradcy lub specjalisty sprzedaży jest oczywiście sprzedaż produktów bankowych. W zależności od rodzaju produktu, jaki uda nam się sprzedać oraz jego wartości będzie się też prawdopodobnie różnić nasza wypłata, powiększona o dodatkową premię. Innym plusem pracy w bankowości jest możliwość szybkiego awansu. Znane są przypadki, gdzie dyrektorzy banków zaczynali od najniższego szczebla, a realizując cele, udało im się zająć najwyższy szczebel hierarchii pracowniczej. Jeżeli pracownik nie posiada studiów kierunkowych – nic nie szkodzi. Awans zawsze należy do najlepszych, a więc osiągając swoje cele, realizując plany sprzedażowe i doszkalając się w ramach wiedzy bankowej, możemy zyskać duże zarobki i bardzo wysoką pozycję społeczną dyrektora banku. Co prawda, absolwenci studiów wyższych mają poniekąd szansę i możliwość szybszego awansu, jednak nie wyklucza to także tych osób, które ciężko pracują nad własną karierą. Podsumowując, praca w bankowości niesie ze sobą szereg plusów i zalet. Przede wszystkim, daje nam możliwość pełnego rozwoju osobistego i zawodowego, pozwala osiągnąć upragnioną pozycję społeczną i daje możliwość dużego zarobku. Praca w bankowości zdecydowanie lepiej jest postrzegana niż wiele innych zawodów.

Minusy pracy w banku

Podstawowym minusem i wielką niedogodnością jest to, że kiedy już raz uda nam się sukcesywnie wstąpić na ścieżkę tej kariery, możemy nie mieć tyle czasu poza pracą, ile chcielibyśmy. Wielu pracowników banków, zajmujących wyższe stanowiska, narzeka na brak czasu dla rodziny. Nic dziwnego – kariera, choć możliwa i niosąca ogromne korzyści, jest również bardzo wymagająca. Po pierwsze, wymaga chęci do nieustannego uczenia się i powiększania swojej wiedzy na temat zarówno produktów bankowych, jak i bankowości – co z kolei przekłada się na poświęcony czas na szkolenia poza godzinami pracy, przyswajanie materiałów i ciągłe motywowanie siebie do nieustającego wysiłku. Innym minusem tej pracy może być, zwłaszcza na samym początku naszej kariery, frustracja i stres – osoby, które nie umieją radzić sobie w takich sytuacjach, powinni zdecydowanie przemyśleć, czy ten zawód na pewno jest dla nich odpowiedni. Przykładowo, będąc początkującym konsultantem, możemy mieć mniejszą wiedzę produktową od klientów banku, których łączy kilku lub kilkunastoletnia współpraca. Początki zawsze bywają trudne, jeśli jednak sobie poradzimy z pierwszymi sytuacjami, z pewnością zwiększymy swoje szanse na sukces. Innym przykładem sytuacji, która może wywołać w nas ogromny stres, jest realizacja planów sprzedażowych – pracownicy, którzy ich nie osiągają, mogą zostać nawet zwolnieni. Na wyższych stanowiskach stres jest związany przede wszystkim z coraz większą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje finansowe.

Pracować w banku – czy nie?

Choć praca w banku jest zawodem bardzo prestiżowym, umożliwiającym osiągnięcie upragnionych celów i satysfakcjonujących nas zarobków, jak każdy inny zawód – ma swoje plusy i minusy. Zanim zaczniemy starać się o dane stanowisko, warto gruntownie zapoznać się z tym, jak taka praca wygląda i przemyśleć, czy będziemy w stanie pokonać stres i motywować siebie każdego dnia w pracy na osiągnięcie wyników sprzedażowych. Choć kariera w banku jest obiecująca, warto mierzyć swoje siły na zamiary. Z drugiej jednak strony, dopóki nie spróbujemy, nie przekonamy się, czy jest to zawód i ścieżka kariery, jaką chcemy podążać do czasu emerytury.

Szczegóły na temat pracy w bankowości udzielił nam portal finansowy exprescredit.pl

Dowiedz się również: Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy w 2015 roku?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Marcin pisze:

    Kiedyś praca w banku faktycznie może była swego rodzaju prestiżem. Obecnie patrząc na funkcje z najniższych szczebli – czyli właśnie owego doradcy, jest to praca jak każda inna. Sporo można poczytać o odczuciach tych osób w odniesieniu do tego jakie mają w pracy standardy i jak mają podchodzić do klienta. Chyba jednak za taką pracę podziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>