Medycyna fizyczna – co może terapia manualna?

massage-486700_1280Mobilizacja, manipulacja, suche nakłuwanie, masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, terapia rozciąganiem powięzi, tkanka miękka wspomagana instrumentami, uwalnianie aktywne itp. Jest tak wiele różnych rodzajów terapii manualnej, że może kręci ci się w głowie, niepokoi cię brakiem wiedzy. Każda z tych terapii manualnych koncentruje się na różnych problemach z tkankami, a wiele z nich często szczyci się swoim specjalnym sekretem leczenia dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego.

Niektóre z tych technik zostały nauczone w szkole, podczas gdy inne są technikami „wyższego poziomu”. Niektóre są nawet znakami towarowymi i są nauczane dopiero po osiągnięciu określonego poziomu doświadczenia. Często zdarza się, że twórcy wielu z tych metod terapii manualnej twierdzą, że ich technika może rozwiązać problemy wszystkich tych upartych pacjentów, którym po prostu nie polepszy się po zwyczajnej terapii.

Nie ma wątpliwości, że terapia manualna jest atrakcyjnym tematem i cenionym zestawem umiejętności w większości świata medycyny fizycznej.

Umiejętność nałożenia rąk na kogoś cierpiącego i dokonywania krótkoterminowych zmian, które pomogą mu poczuć się lepiej, ma do tego niezwykle silny urok. Każdy z nas w przestrzeni medycyny fizycznej nie chce niczego więcej, jak tylko pomóc tym pacjentom wydostać się z bólu i wrócić do zajęć, które czynią ich życie przyjemnym. Wielkie pytanie dotyczy tego, co faktycznie dzieje się podczas tej interakcji terapii manualnej i czy ta technika, którą wykonujesz, faktycznie robi to, co mówisz. Co zatem może, a czego nie może zrobić terapia manualna gdańsk?

Uwolnienie mięśni

Co to w ogóle oznacza uwolnienie mięśnia? Czy to zmiana długości? Czy to zmiana w tonie neuronowym? Najpierw musimy zdefiniować i uzgodnić, czym jest „uwolnienie”, zanim będziemy mogli rzetelnie je przestudiować. Kiedy już ustalimy, co to jest, musimy określić właściwą miarę, która może dać nam wiarygodne dane na temat tego, czy możemy, czy nie możemy spowodować zmiany. Do tego czasu używamy tylko żargonu terapeutycznego, który nie ma prawdziwego znaczenia. Możesz wywołać poprzez terapię przejściowe obwodowe efekty biomechaniczne. Odnosi się to głównie do faktu, że faktycznie trzeba zastosować siłę mechaniczną, aby zainicjować łańcuch reakcji neurofizjologicznych, które dają wyniki związane z terapią manualną. Teoretycznie jako terapeuci w istocie możemy być w stanie wywołać tymczasowe zmniejszenie wrażliwości mechanoreceptorów obwodowych poprzez użycie lekkiego fizycznego dotyku.

Terapia manualna z pewnością nie jest konieczna do budowania relacji z pacjentem lub wzmocnienia sojuszu terapeutycznego. Jednak terapia manualna zwykle zapewnia krótkotrwałą ulgę w bólu (jak wspomniano powyżej), co może zwiększyć zaufanie pacjenta do terapeuty, a także jego własną zdolność do poprawy i regeneracji ciała jako takiego. Zdecydowanie jest to temat warto pogłębienia i poszerzenia dla zdobycia dodatkowej wiedzy i wyciągnięcia z terapii manualnej wszystkiego, co najlepsze właśnie dla pacjenta.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>